• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

معرفی معاونت پژوهشی

فراهم شدن امکان تولید کارآمد در مقیاس های کوچک تر توام با افزایش طیف محصولات تولیدی در هر واحد صنعتی و کاهش سیکل تولید، افزایش هزینه های تولید محصول و تحقیقات و مطالعات مربوط به آن، کاهش فاصله زمانی بین تحقیق و توسعه و عرضه محصول و زمان جایگزینی محصولات، از جمله ویژگی های نظام های نوین سازماندهی صنعتی است.

وجود شرایط رقابت در بازار داخلی و زمینه سازی برای ایجاد شبکه های صنعتی و تقویت همکاری های بین بنگاهی در سطوح داخلی و بین المللی از جمله الزامات توسعه شیوه های نوین سازماندهی صنعتی است.

در زمینه دستیابی به فناوری های نوین، اقتصادهای صنعتی پیشتاز، عمدتاً به تحقیق و توسعه تکیه دارند و به خوبی مشخص است که توسعه محصولاتی با دانش فنی پیشرفته و یا عرضه تولیدات صنعتی با بهره دهی بالا و ضایعات پایین جز در گرو تکیه بر پژوهش و توسعه امکان پذیر نخواهد بود.
بخش پژوهش و توسعه مرکز پژوهش متالورژی رازی، با در اختیار داشتن کارشناسان، متخصصان و اساتید با تجربه در صنعت که در زمینه های متنوع مهندسی و فناوری مواد فعالیت داشته اند امکان اجرای پروژه های پژوهشی و توسعه ی صنعتی را در زمینه هایی نظیر بهینه سازی فرآیندهای تولید و افزایش عمر قطعات صنعتی، طراحی قطعه و انتخاب آلیاژ برای کاربردهای ویژه صنعتی، مهندسی معکوس و ارائه روش و دانش فنی تولید قطعات و ماشین آلات و تدوين شناسنامه فنی قطعات را فراهم آورده است.

پروژه های پژوهشی اجرا شده در این مرکز عمدتا" در زمینه های بهینه سازی فرآیند تولید و افرایش بهره وری و کاهش ضایعات، طراحی و انتخاب آلیاژهای خاص جهت کاربردهای ویژه و افزایش عمر قطعات، جایگزینی مواد اولیه بومی به جای خارجی و دستیابی به فناوری و دانش فنی تولید بوده و در این زمینه با صنایع مختلفی از جمله نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاهی،
ریخته گری و ماشین سازی، آهن و فولاد، خودرو و راه آهن، سیمان، پلیمر و مهندسی پزشکی همکاری داشته است.


Back to Top