• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

متن نامه

طراحی مهندسی

بخش طراحی مهندسی مرکز پژوهش متالورژی رازی با بهره گیری از متخصصان دارای صلاحیت لازم در زمینه های مختلف (مهندس مواد، متالورژی و مکانیک ...) و با تکیه بر بیش از ۳۰ سال تجربه در صنعت ریخته‌گری امکان ارائه خدمات طراحی و شبیه سازی فرایند انجماد و طراحی سيستم راهگاهی و تغذيه‌گذاری، تهيه دستورالعمل تهیه مذاب و ذوب‌ريزی، نظارت بر فرایند و نهایتاً کنترل کیفیت و صدور گواهی سلامت برای قطعات ریخته‌گری را دارا می باشد.

در این مرکز طراحی سیستم های راهگاهی و تغذیه گذاری در قطعات ریخته گری و همچنین شبیه سازی فرایند های ریخته گری با استفاده از نرم افزارهای قدرتمند روز دنیا انجام می شود. علاوه بر این، امکان طراحی مکانیکی و تحلیل تنش با استفاده از نرم افزار های شناخته شده و معتبر برای ساخت و یا بهینه کردن طراحی قطعات متنوع وجود دارد.

این بخش با تکیه بر مشاركت در انجام بیش از 300 پروژه در سال‌های اخیر همچون پروژه‌های صنایع سنگین مانند ساخت رینگ 360 تنی و غلتک 240 تنی صنایع سیمان و همچنین انجام پروژه های متنوع ساخت قطعات صنایع نفت و گاز، نیروگاه‌های آبی و بادی، خودرو و صنایع آب در ابعاد و وزن های متفاوت، امکان ارائه طراحی، تکنولورژی و تدوین دانش فنی طیف وسیعی از قطعات را داراست.

خدمات قابل ارائه در طراحی مهندسی:

  - طراحی، شبیه سازی، بهینه‌سازی و تدوین تکنولورژی قطعات ریخته گری
  - طراحی فرایند های تولید
  - مشاوره و بررسی طرح های تهیه شده توسط صنایع
  - طراحی مکانیکی
  - شبیه سازی و تحلیل تنش
  - تهیه نقشه های دو بعدی و سه بعدی قطعات
اخبار طراحی مهندسی

 ذوب ریزی قطعه ی رولر 2500
ذوب ریزی قطعه ی رولر 2500
رولر فولادی سیمان آبیک با وزن مذاب حدود 120 تن به قطر 2500 میلیمتر و ارتفاع 1300 میلی‌متر توسط شرکت سایا ریخته گری شد. در اجرای این پروژه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان مشاور طراحی، تولید و ناظر عالی فعالیت داشت.


ذوب ریزی قطعه هدوال 51 تنی

ذوب ریزی قطعه هدوال 51 تنی
ذوب ریزی قطعه هدوال صنایع سیمان به وزن ذوب تقریبی 51 تن، در تاریخ 95/07/13 در محل کارخانه فولاد سایا در ذوب آهن اصفهان با موفقیت به اتمام رسید. نمایی از این قطعه در حال خروج از قالب و تمیز کاری های اولیه در شکل زیر قابل رویت است. گروه پژوهشی ریخته گری مرکز پژوهش متالورژی رازی بعنوان مشاور و ناظر در فرایند ساخت این قطعه با مجریان همکاری داشته است.


پروانه خنک کننده

ساخت پروانه خنک کننده مورد استفاده در صنایع نفتی به روش مهندسی معکوس
ساخت پروانه آلومینیومی خنک کننده، به وزن تقریبی 2/5 کیلوگرم به روش مهندسی معکوس در مرکز پژوهش متالورژی رازی به همت بخش طراحی مهندسی و ساخت و تولید این مرکز انجام شد. همچنین این مرکز توانایی ارائه خدمات مهندسی ساخت و مهندسی معکوس را برای تولید انواع قطعات صنعتی دارا می باشد.


طراحی مهندسی مركز پژوهش متالورژي رازي

مونتاژ قطعات غلتک و شفت فولادی صنایع سیمان به روش Hot Fit
مونتاژ نهایی دو قطعه غلتک و شافت صنایع سیمان آبیک با مشخصات، غلتک به وزن تقریبی 14 تن از جنس فولاد منگنز دار G36 Mn5 و شفت به وزن تقریبی 5 تن از جنس فولاد CK45 به روش Hot Fit توسط شرکت فولاد شرق ماهان در شهر اصفهان انجام شد. بخش طراحی مهندسی مرکز پژوهش متالورژی رازی بعنوان مشاور و ناظر در این فرآیند با مجریان همکاری داشته است.
مشاهده فیلم مونتاژ
توربین های بادی

تمایل به ادامه همکاری پژوهشگاه نیرو در فازهای اجرایی پروژه توربین بادی با مرکز رازی
با توجه به اینکه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان مشاور ریخته گری پروژه ملی طراحی و ساخت توربین بادی در زمینه مشاوره طراحی و تدوین دانش فنی ساخت همکاری قابل قبولی با پژوهشگاه نیرو داشته، این پژوهشگاه تمایل به ادامه همکاری در فازهای اجرایی پروژه فوق را با مرکز پژوهش متالورژی رازی دارد. شما می توانید متن نامه رئیس مرکز توسعه فن آوری توربین های بادی را خطاب به مدیریت مرکز پژوهش متالورژی رازی مشاهده نمایید.
مشاهده متن نامه رئیس مرکز توسعه فن آوری توربین های بادی


ريخته‌گری بزرگترين غلتک كوره سيمان كشور

ريخته‌گری و كنترل کیفیت غلتک 14 تنی فولادی
غلتك فولادی سيمان آبیک با وزن مذاب حدود 23 تن به قطر 1900 میلی‌متر و ارتفاع 780 ميلی‌متر در تاريخ 1392/09/20 توسط شرکت فولاد شرق ماهان در مجتمع فولاد اسفراين ريخته‌گري شد. پس از انجام خشن‌تراشي، آزمون پژوهشی غيرمخرب فراصوت با حضور كارشناسان مركز پژوهش متالورژي رازي در تاريخ 1393/01/26 انجام گرفت و سلامت كامل قطعه صحه‌گذاري شد. در اجرای این پروژه بخش طراحي مهندسي مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان مشاور طراحی و شبيه‌سازي، ناظر ريخته‌گري و بازرسي این پروژه با مجریان پروژه همکاری داشت.ريخته‌گری بزرگترين غلتک كوره سيمان كشور

ريخته‌گری بزرگترين غلتک كوره سيمان كشور در ذوب آهن اصفهان
بزرگترين غلتك فولادی كوره سيمان آبیک با وزن مذاب حدود 250 تن به قطر 3600 میلیمتر و ارتفاع 1750 ميلی‌متر براي اولين بار در ايران و خاورميانه در تاريخ 14/11/1392 توسط شرکت سایا توليد شد. در اجرای این پروژه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان مشاور طراحی، تولید و ناظر عالی فعالیت داشت.Back to Top