اخبار علمی


سوخت هيدروژنى
سوخت هيدروژنى
کامیون هاى با سوخت هيدروژن، محصول شركت تويوتا موتورز در لس آنجلس شروع به كار كردند. بخار آب تنها محصولى است كه از اگزوز كاميون ها متصاعد مى شود !!

منبع: theverge


شبکه پهپادی خودکارِ تحویل خون و دارو
شبکه پهپادی خودکارِ تحویل خون و دارو
به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، "مترنت"(Matternet) یک شرکت سوئیسی فعال در عرصه تحویل کالا با استفاده از پهپادهاست. این شرکت از طرحی ویژه برای انتقال اقلام پزشکی در یک شبکه پهپادی خودکار رونمایی کرده است که در آن نمونه‌های آزمایش خون، پاتولوژی و دیگر اقلام پزشکی حمل‌ونقل می‌شوند. در این طرح در هر بیمارستان یک ایستگاه تمام خودکار برای فرود، تعویض باتری و قرار دادن محموله ایجاد می‌شود و کاربران انسانی تنها برای قرار دادن محموله مورد نظر دخالت خواهند داشت. بازگشایی محموله‌ها با استفاده از اسکن QR امکان‌پذیر است. هدایت و مدیریت ترافیک آسمان‌ها نیز بوسیله همین ایستگاه‌ها انجام می‌شود. مسئولان این شرکت امیدوارند که حداکثر زمان انتقال محموله‌ها در این سامانه حدود 30 دقیقه باشد تا در صورت وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده بتوان جان بیماران را نجات داد و مسئولان بیمارستان‌ها نگرانی کمتری در رابطه با رسیدن وسایل و تجهیزات مورد نیاز خود داشته باشند. "مترنت" اعلام کرده است که قرار نیست آسمان شهر را پر از پهپاد کند و در هر شبکه یک تا دو پهپاد پرواز می‌کنند و این فناوری در آلمان و انگلیس نیز عرضه خواهد شد. آغاز فعالیت این پهپادها از ماه اکتبر یعنی 10 روز دیگر خواهد بود. همچنین مجوز پرواز پهپادهای بیمارستانی این شرکت در مناطق متراکم شهری سوئیس نیز صادر شده است و در صورتی که این تجربه موفقیت‌آمیز باشد، می‌توان به گسترش آن در دیگر کشورها امیدوار بود.

منبع: شهر خبر


کشف 2 سیاره فراخورشیدی مشابه مشتری
کشف 2 سیاره فراخورشیدی مشابه مشتری
به گزارش ایسنا ، شناسایی سیارات و سامانه‌های فراخورشیدی یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های نجومی محسوب می‌شود و طبق آمارها تا ابتدای ماه اوت سال 2017 مجموعا 3639 سامانه فراخورشیدی کشف شده است که 2729 مورد از آنها شامل یک ستاره و یک سیاره بوده و 612 مورد نیز دارای چند سیاره بوده‌اند. در حال حاضر جدیدترین سیاره‌های فراخورشیدی کشف شده، دو سیاره گازی هم‌اندازه و مشابه مشتری هستند که با توجه به نزدیک‌تر بودن آنها به ستاره میزبانشان نسبت به مشتری، دمای آنها از دمای غول گازی منظومه شمسی بالاتر است. این دو سیاره EPIC 211418729b و EPIC 211442297b نام دارند و به ترتیب در فاصله 1569 و 1360 سال نوری از زمین واقع شده‌اند. کشف این دو سیاره فراخورشیدی و شناسایی ابعاد، دما و دیگر ویژگی‌های آنها با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر در حد فاصل 27 آوریل تا 10 جولای 2015 و چندین تلسکوپ عظیم زمینی محقق شده است. مشاهدات و رصدهای بیشتر این دو سیاره در فاصله ژانویه 2016 تا مه 2017 با استفاده از تلسکوپ "کک 2"(Keck II) و تلسکوپ "جیمینای" (Gemini) در جزیره هاوایی آمریکا انجام شده است. در نهایت داده‌های جمع‌آوری شده از این دو تلسکوپ با داده‌های تلسکوپ‌های دیگر در استرالیا و آفریقای جنوبی تلفیق شدند تا کشف رسمی این دو سیاره اعلام شود. ین دو سیاره هر دو دارای بیشترین دوره گردش در بین سیاره‌های گازی هستند و یکی از آنها هر 11.4 روز و دیگری هر 20.3 روز یک بار به دور خود می‌چرخند، این درحالی است که هر گردش کامل مشتری به دور خود کمتر از 10 ساعت زمان می‌برد. ستاره‌های میزبان‌ این دو سیاره هر دو عمر زیادی دارند و دمای این دو سیاره بین 409 تا 446 درجه سانتی‌گراد است؛ این دما در مقایسه با مشتری که دمایی در حدود 21 درجه سانتی‌گراد دارد، بسیار بالاست. محققان امیدوارند بتوانند با پیشرفت تجهیزات رصدی و استقرار آنها در فضا، اطلاعات بیشتری از آنها به دست آورند.

منبع: بیتوته


کشف یک سیاره فراخورشیدی فرضی به اندازه زمین
کشف یک سیاره فراخورشیدی فرضی به اندازه زمین
به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، منجمان از قبل می‌دانستند که در سیستم ستاره‌ای Gliese 832 دو سیاره فراخورشیدی وجود دارند که یکی از آن‌ها، یک غول گازی شبیه مشتری است و دیگری ابرزمین صخره‌ای است که بسیار نزدیک ستاره میزبان حرکت می‌کند. این دو سیاره Gliese 832b و Gliese 832c نام دارند و سیستم ستاره‌ای که در آن واقع شده‌اند، در فاصله 16 سال نوری از منظومه شمسی قرار دارند. محاسبات جدید دانشمندان نشان می‌دهد باید سیاره فراخورشیدی دیگری در نقطه‌ای بین این سیاره‌ها وجود داشته باشد که دارای جرمی بین یک تا 15 برابر زمین است. تیم علمی داده‌های حاصل از ستاره Gliese 832 را تحلیل و مدعی شد این سیاره باید در ناحیه زیست‌پذیر ستاره کوتوله قرمزرنگ واقع شده باشد. مطالعات همچنین نشان دهد سیاره فراخورشیدی فرضی می‌تواند به مدت یک میلیارد سال، ثبات مدار خود واقع در ناحیه زیست پذیر ستاره میزبان را حفظ کند.

منبع: الف


خاموش و روشن کردن لامپ با یک پلک زدن
خاموش و روشن کردن لامپ با یک پلک زدن
حسگر ابداعی مهندسان موسسه فناوری جورجیا و آکادمی علوم چین حرکت پوست را هنگام پلک زدن شکار کرده و از آن برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها یا تایپ کردن متن بر روی صفحه رایانه استفاده می‌کند. حسگر به کار رفته در این عینک در واقع یک مولد تریبوالکتریک بوده و به اندازه‌ای نازک است که می‌توان آن را روی دسته عینک جاسازی کرد. این حسگر از چند لایه پلیمری ساخته شده و این لایه‌ها پوشش فلزی دارند که به عنوان الکترود عمل می‌کند. هر بار که کاربر پلک می‌زند، حرکت پوست او در کناره‌های چشم موجب می‌شود لایه‌های پلیمری فعال شده و یک سیگنال الکتریکی تولید کنند. با تکرار کردن تعمدی این پلک زدن‌ها، سیگنال از طریق یک سیم یا به طور بیسیم به رایانه منتقل می‌شود. زمانی که سیگنال ارسال شده از حد آستانه بالاتر باشد، بدین معناست که کاربر به دنبال خاموش و روشن کردن لامپ‌هاست. تیم علمی به دنبال استفاده از این حسگر بر روی اعضای دیگر بدن است تا بتواند پتانسیل آن را در کارکردهای رباتیک هوشمند بررسی کند. همچنین می‌توان از این سیستم برای کمک به افرادی که به دلیل تصادف یا بیماری‌ محدودیت حرکتی دارند، استفاده کرد. حسگر ابداعی دارای کاربردهای زیاد دیگری از جمله استفاده از حرکت عضلات دیگر یا کاربرد در سامانه‌هایی خواهد بود که نیازمند نظارت مستمر زیستی یا غیرزیستی هستند.

منبع: بيتوته


حسگری که اطلاعات را از پوست ذخیره می‌کند
حسگری که اطلاعات را از پوست ذخیره می‌کند
به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، این حسگر جدید شباهت زیادی به یک خالکوبی طلایی روی پوست دارد و گزینه مناسبی برای نظارت پزشکی طولانی مدت بر وضعیت سلامت محسوب می‌شود. این حسگر به قدری سبک و راحت است که کاربران فراموش می‌کنند در حال استفاده از آن هستند. اغلب حسگرهای پوشیدنی شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی هستند که درون ماده‌ای مانند پلاستیک قرار گرفته‌اند و باید روی پوست کاربر قرار بگیرند. مشکل اینجاست که پلاستیک معمولا جنس سختی دارد و مانع تحرک می‌شود. اما محققان در این حسگر جدید از ماده‌ای استفاده کرده‌اند که توسط آب شسته می‌شود و مدارهای الکترونیکی مستقیما روی پوست کاربر قرار می‌گیرد. این مدارها انعطاف کافی را برای خم شدن و همراهی با حرکات اندام کاربر دارند. این حسگرها از ماده‌ای موسوم به پلی وینیل الکل ساخته شده‌اند که در تولید لنزهای چشمی و غضروف مصنوعی کاربرد دارد. محققان ابتدا با استفاده از نیروی الکتریکی نوارهایی از جنس این ماده را باردار کردند. سپس روی نوارها را با لایه نازکی از طلا پوشاندند تا رسانش الکتریکی آن افزایش یابد. پس از طراحی و ساخت مدار موردنظر با استفاده از این نوارها کافی است که مدار روی پوست کاربر قرار گرفته و مقداری آب روی آن اسپری شود تا پلی وینیل الکل در آب حل شده و ساختار مدار الکتریکی از جنس طلا مستقیما روی پوست کاربر قرار گیرد. این مدار قابلیت روشن کردن یک لامپ LED یا انتقال اطلاعات به کامپیوتر را دارد. محققان برای آزمایش عملکرد این حسگر از 20 داوطلب خواستند که به مدت یک هفته این حسگرها را مورد استفاده قرار دهند. در این مدت کاربران امور روزمره خود را به طور عادی انجام دادند و هیچ‌یک از داوطلبان در این مدت دچار خارش یا تحریک پوستی نشدند. همچنین هیچ‌یک از حسگرها دچار آسیب یا اختلال عملکرد نشد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.

منبع: بيتوته


پارچه رایانه ای ساخته شد
پارچه رایانه ای ساخته شد
به گزارش مهر به نقل ازدیلی میل، محققان دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست آمریکا پارچه های رایانه ای ساخته اند که می تواند هرتکه از لباس را به یک ردیاب سلامت کاربر تبدیل کند. این پارچه با استفاده از حسگرهای ارتجاع پذیر و نرم ساخته شده که می تواند اطلاعات طیف وسیعی از حرکات بدن انسان را منتقل کند. بیشتر حسگرهایی که برای جمع آوری انتقال اطلاعات در گجت های پوشیدنی فعلی استفاده می شوند، از مواد سختی ساخته می شود که حرکات بدن کاربر را مشکل می کنند. محققان هاروارد موفق شده اند عناصر رایانه ای را در پارچه ببافند تا یک حسگر پوشیدنی انعطاف پذیر و ارتجاعی بسازند. این پارچه را می توان در لباس های ورزشی به کار برد. علاوه بر آن در آینده می توان از آن اگزواسکلتون های نرمی ساخت که در بخش درمان های بلند مدت کاربرد دارد. فناوری این پارچه شامل یک ورقه نازک از سیلیکون است که میان دو لایه پارچه رسانا قرار گرفته است. چنین ترکیبی یک حسگر خازنی می سازد. حسگرهای خازنی با کنترل هرگونه شارژ الکتریکی درون پارچه، کوچکترین حرکت کاربر را ردیابی کنند. هنگامیکه پارچه(در حقیقت حسگر) از یک طرف کشیده می شود، به آن فشاری وارد می شود. در نتیجه لایه سیلیکونی نازکتر می شود و لایه های رسانا به یکدیگر نزدیکتر می شوند. این روند ظرفیت حسگر را با توجه به میزان کشیدگی تغییر می دهد و اطلاعات منتقل می شوند این پارچه به اندازه ای حساس است که می تواند کشیدگی فیزیکی کمتر از یک میلیمتر را در بدن کاربر ردیابی کند.

منبع: بيتوته


مسواکی که کمتر از 10 ثانیه همه دندان‌ها را تمیز می‌کند
مسواکی که کمتر از 10 ثانیه همه دندان‌ها را تمیز می‌کند
مسواک جدید شرکت "بلیزدنت" تحت عنوان "Amabrush" این امکان را به شما می‌دهد که با قرار دادن این مسواک مخصوص در دهان بدون متحمل شدن کوچکترین زحمتی همه دندان‌های شما تمیز شود. در واقع قطعه اصلی "Amabrush" یک موتور الکتریکی است که به صورت آهنربایی به مسواک مخصوص متصل شده و دندان‌ها را تمیز می‌کند. بنابراین می‌توان از یک موتور روی چندین مسواک بهره برد. این مسواک مخصوص از یک دهان‌گیر سیلیکونی ضد باکتری با ردیف‌های متعدد تمیزکننده نرم تشکیل شده است. سپس هنگام اتصال موتور این ردیف‌ها شروع به لرزش با فرکانس‌های مختلف می‌کند. همزمان مقدار مشخصی خمیردندان که در یک کپسول مخصوص قرار دارد، از میکروکانال‌های تعبیه شده در ساختمان این مسواک به دهان تزریق می‌شود. پس از چند ثانیه تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که مسواک را از دهان خارج کرده، دهانتان را بشویید. سپس مسواک را از موتور جدا کرده و کنار بگذارید. این مسواک توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود. البته دهان‌گیرهای این مسواک متناسب با ساختار دهان هر فرد طراحی نمی‌شود و باید هر سه تا 6 ماه تعویض شود که حدود 7 دلار هزینه در بر خواهد داشت. موتور الکتریکی این مسواک به صورت بی‌سیم شارژ می‌شود و با هر بار شارژ تا یک ماه کار می‌کند. قیمت این دستگاه در حال حاضر 90 دلار است.


ابررایانه با الهام از مغز انسان
ابررایانه با الهام از مغز انسان
به گزارش مهر به نقل از دیجیتال ترندز، پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا با همکاری یکدیگر روشی منحصر به فرد ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان بخش هایی از حافظه نوع خاصی از حلزون های دریایی را پاک کرد، ولی سایر بخش های حافظه آنها را دست نخورده و سالم باقی گذاشت. آنان می گویند با تکمیل این تحقیقات می توان روزی داروهایی تولید کرد که قادر به کشف و شناسایی برخی خاطرات تند و آزاردهنده در ذهن انسان بوده و آنها را از حافظه پاک کنند؛ بدون آنکه این کار منجر به تاثیرگذاری منفی بر دیگر خاطرات مطلوب و مثبت ذخیره شده در حافظه بشر گردد. محققان برای رسیدن به این هدف برخی مولکول های خاص مرتبط با یک آنزیم به نام Protein Kinase M (PKM) را بلوکه کردند که مرتبط با نگهداری خاطرات بلندمدت است. نتایج این تحقیق در نشریه علمی پژوهشی کورنت بیولوژی منتشر شده است. این روش فعلا تنها بر روی نوع خاصی از حلزون ها مفید واقع شده، ولی پژوهشگران می گویند در تلاش برای تسری آن به انسان ها هستند. زیرا PKM در انسان ها هم وجود دارد. البته هنوز مشخص نیست تحقیقات در این زمینه چه زمانی تکمیل خواهد شد.

منبع: beytoote


گیاهان مغز دارند و برای جوانه زدن تصمیم می گیرند
گیاهان مغز دارند و برای جوانه زدن تصمیم می گیرند
به گزارش مهر، به نقل از نیو اطلس، گیاهان باهوش تر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می کردیم. این نتیجه تحقیقاتی است که نشان می دهد این جانداران از تکنیک های هوشمندانه ای برای احساس کردن و کسب آمادگی برای مقابله با خشکسالی استفاده می کنند. نکته جالب تر اما این است که گیاهان همچون حیوانات توانایی یادگیری از تجریباتشان را دارند. تیمی از محققان دانشگاه بیرمنگام وجود دسته ای از سلولها را در دانه گیاهان کشف کرده اند که همچون مغز در انسان عمل کرده و گیاه بر اساس عملکرد آن تصمیم می گیرد که چه زمان جوانه بزند. این یافته های جالب توجه می تواند به دگرگونی های مهمی در صنعت کشاورزی و بهبود برداشت از اراضی تحت کشت منجر شود. بر اساس این یافته ها، دانه گیاهان برای اینکه بهترین شروع را در فرآیند آغاز حیات داشته باشند باید زمان دقیق جوانه زدن را با دقت انتخاب کنند. این محققان در جریان بررسی های خود موفق به کشف سلول هایی در دانه گیاهان شده اند که فرآیند تصمیم گیری گیاهان برای جوانه زدن را کنترل می کنند. این سلولها شامل دو دسته می شوند که یکی فرآیند جوانه زدن و دیگری حالت سکون و ایستایی در دانه گیاه را کنترل می کنند. به باور محققان، از نتایج این مطالعه می توان برای درک بهتر فرآیند رشد محصولات کشاورزی استفاده کرد.

منبع: beytoote


زنان در خواندن ذهن افراد توانایی بهتری دارند
زنان در خواندن ذهن افراد توانایی بهتری دارند
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، آن ها در این پژوهش از شرکت کنندگان خواستند تا در رقابتی شرکت کنند که برای اولین بار 20 سال پیش طراحی و انجام شده بود. این پژوهش جدید نشان می‌دهد که منشا این تنوع در "دی.‌ان.‌ای" (DNA) افراد است. یافته‌های این پژوهش جدید همچنین نشان می دهد که زنان در خواندن ذهن افراد نسبت به مردان از توانایی بیشتری برخوردار هستند. محققان در دانشگاه کمبریج، آزمونی را برگزار کردند که برای اولین بار در حدود 20 سال قبل اجرا شده بود. این آزمون که "خواندن ذهن از روی چشم" ('Reading the Mind in the Eyes') نام دارد، شامل نشان دادن تصاویری از چشم‌های افراد مختلف به شرکت‌کنندگان و درخواست تشخیص احساس و حالات این افراد است. این پژوهش نشان دهنده این است که افراد فورا می‌توانند با نگاه کردن به چشم دیگران ذهن و احساسات آن ها را بخوانند. در این پژوهش مشخص شد که توانایی برخی افراد در این کار از سایرین بیشتر بوده و زنان دارای متوسط نمره بهتری هستند. حال محققان در پژوهشی جدید با همکاری کمپانی بیوتکنولوژی ،این آزمون را بر روی 89 هزار نفر در سراسر جهان انجام دادند. آن ها نیز دریافتند که زنان از متوسط نمره بیشتری برخوردار هستند اما چیزی که اهمیت بیشتری دارد این است که مشخص شد ژن‌های ما در انجام "آزمون خواندن ذهن از روی چشم" (Reading the Mind in the Eyes test) تاثیر بسزایی دارند. به گفته محققان این پژوهش، این بزرگترین پژوهشی است که در زمینه "همدلی شناختی" (cognitive empathy) انجام شده است. همچنین اولین مطالعه‌ای است که برای مرتبط ساختن این آزمون با تنوع در ژنوم انسان انجام شده است. محققان این پژوهش بر این باورند که این کار یک گام مهم رو به جلو در حوزه علوم اعصاب اجتماعی بوده و به تکمیل پازل اینکه چه چیزی سبب تنوع در همدلی شناختی می‌شود کمک می‌کند. به طور خاص، تنوع ژنتیکی در کروموزوم 3 در زنان به شدت با توانایی خواندن ذهن مرتبط است. جالب توجه است که عملکرد مردان در این آزمون با ژن‌هایی در منطقه خاصی از کروموزوم 3 در ارتباط نبود. در کروموزوم 3 یک ژن به نام (cognitive empathy)LRRN1 وجود دارد که در منطقه ای از مغز به نام "استریاتوم"(striatum) فعال بوده و نقش مهمی در همدلی ایفا می‌کند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که افراد مبتلا به اوتیسم و بی‌اشتهایی عصبی نمره پایین‌تری در آزمون Reading the Mind in the Eyes test داشتند. اما در این پژوهش جدید محققان دریافتند که تنوع ژنتیکی که با کسب نمره بالاتر در این آزمون همراه است همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بی اشتهایی را کاهش دهد. البته این تنوع ژنتیکی تاثیری بر روی اوتیسم ندارد. محققان این پژوهش بر این باورند که اوتیسم هم دلایل اجتماعی و هم غیر اجتماعی دارد. این مطالعه جدید ما را یک گام به درک چنین تغییراتی در جوامع مختلف نزدیک‌تر می‌کند.

منبع: beytoote


کوچکترین هولوگرام جهان ساخته شد
کوچکترین هولوگرام جهان ساخته شد
به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، کلید دنیای امروز تجهیزات الکترونیکی، اندازه است. برای این که یک فناوری در تجهیزات قرن 21 مورد استفاده قرار گیرد، باید کوچک باشد. اما تاکنون متخصصان در کوچک‌ کردن فناوری هولوگرافی با چالش های جدی روبه رو بوده‌اند.اکنون محققان با استفاده از لیزر توانسته‌اند هولوگرامی را بسازند که تنها چند نانومتر ضخامت دارد و 1000 بار نازک تر از تار موی انسان است. به‌منظور ایجاد تصاویر سه بعدی، اغلب هولوگرام‌ها باید ضخامت کافی را برای تغییر طول موج‌های نور داشته باشند. اما محققان یک ماده عایق منحصربه فرد را شناسایی کردند که مانند یک تشدیدگر نوری طبیعی عمل کرده و انتقال فاز پرتوهای بازتابی نور را بهبود می‌دهد و در نتیجه امکان تولید تصاویر هولوگرافیک را با استفاده از یک لایه بسیار نازک هولوگرام فراهم می‌کند. با استفاده از فناوری هولوگرافی در زندگی روزمره، اندازه نمایشگر، موضوعیت خود را از دست می‌دهد و نمایشگرهای سه بعدی هولوگرافیک می‌توانند اطلاعاتی را نمایش دهند که نمایشگر هیچ ساعت یا گوشی هوشمندی قادر به نمایش آن نیست. هولوگرافی سه بعدی کاربردهای بالقوه‌ای از تشخیص بیماری‌ها و آموزش گرفته تا ذخیره‌سازی اطلاعات و امنیت سایبری در اختیار می‌گذارد و این تحقیقات، متخصصان را یک گام به دستیابی به چنین قابلیت‌هایی نزدیک تر کرده است.

منبع: beytoote


استخراج فیبر کربن از کاغذ و ضایعات سوخت زیستی
استخراج فیبر کربن از کاغذ و ضایعات سوخت زیستی
به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، یکی از ضایعات صنایع تولید کاغذ و سوخت زیستی نوعی پلیمر موسوم به لیگنین است که فقط در آمریکا سالانه 50 میلیون تن از آن تولید می‌شود. همچنین حدود 100 تا 200 میلیون تن از این پلیمر در فرآیند تولید اتانول از گیاهان تولید می‌شود. این در حالیست که فقط دو درصد از این ماده بازیافت می‌شود و بقیه آن سوزانده می‌شود. لیگنین ماده ای است که موجب سختی چوب درختان می‌شود و تجزیه آن کاری بسیار دشوار است. معمولا انجام این کار مستلزم رسیدن به دمای 500 درجه و فشار 200 واحد است. حتی در این شرایط نیز آنچه از تجزیه لیگنین حاصل می‌شود، ترکیبات حاوی اکسیژن است که جداسازی اکسیژن از آنها دشواری‌های خاص خود را دارد. اکنون محققان راهکاری را یافته اند که در آن از آنزیم‌ها برای تجزیه لیگنین به گروه‌هایی از ترکیبات با وزن مولکولی متفاوت استفاده می‌شود و سنگین‌ترین گروه از این ترکیبات برای ساخت فیبر کربن مورد استفاده قرار می‌گیرند. محققان اکنون در تلاشند تا کیفیت فیبر کربن به دست آمده از این شیوه را افزایش دهند و امیدوارند روزی با استفاده از فیبر کربن به دست آمده از این شیوه بتوانند محصولات ورزشی و حتی دوچرخه تولید کنند. علاوه بر این از ترکیبات با وزن مولکولی سبک‌تر می‌توان مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف را تامین کرد. در واقع این شیوه تجزیه لیگنین تمام ترکیبات آن را قابل استفاده می‌کند و سالانه حدود 250 میلیون تن ضایعات را به مواد اولیه صنعتی بدل می‌کند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Green Chemistry منتشر شده است.

منبع: irna


ماسک هوشمند آلودگی هوا ساخته شد
ماسک هوشمند آلودگی هوا ساخته شد
یک استارت آپ نیویورکی ماسک ضد آلودگی جدیدی ساخته که دارای حسگری با قابلیت جمع آوری اطلاعات مربوط به آلودگی هوا از سطح شهر است. به گزارش مهر به نقل از انگجت، استارت آپ نیویورکی O2O2 ماسک پلاستیکی شفافی ساخته که صورت کاربر از زیر آن مشخص است. جالب آنکه ماسک قابلیت چند بار استفاده را دارد و برخلاف ماسک های کاغذی ضد آلودگی نیازی نیست به طور مرتب تعویض شود. ماسک مذکور قسمت پایین صورت را می پوشاند و به وسیله دو فن که کنار صورت کاربر قرار می گیرند، هوا را پاکسازی می کند. یکی از جالب ترین ویژگی های این ماسک وجود حسگرهای دود و مه در آن و یک اپلیکیشن مخصوص برای ساعت هوشمند است. حسگرها پس از جمع آوری اطلاعات آلودگی هوا آن را به اپلیکیشن ارسال می کنند. شرکت سازنده نیز مخزنی از این اطلاعات فراهم می کند که به محققان کمک می کند مشکلات آلودگی هوا در مناطق مختلف را بهتر بررسی کنند و به عنوان مثال تشخیص دهند چه بخش هایی از یک شهر در چه ساعاتی از روز آلوده تر است. به هرحال این ماسک به اندازه یک دوربین عکاسی است و وزن آن کمتر از هدست های واقعیت مجازی است. اما تاکنون فقط یک نمونه از ماسک هوشمند ساخته شده و شرکت سازنده اعلام کرده به دنبال روش هایی است تا از حجم و اندازه آن بکاهد. همچنین فیلترهای موجود در فن های ماسک هوا را پاکسازی می کنند و البته باید پس از ۴۰ ساعت مصرف تعویض شوند.

منبع: beytoote


کاغذی که باکتری را از بین می برد
کاغذی که باکتری را از بین می برد
محققان دانشگاهی نوعی کاغذ ساخته اند که پلاسما تولید می کند. با استفاده از این کاغذ به عنوان پوشش روی لباس و تجهیزات می توان باکتری های خطرناک را از بین برد. به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، هر روز بر مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک افزوده می شود. از سوی دیگر لمس کردن سطحی آلوده یا ایجاد تماس با میکروب های موجود در هوا به تهدیدی واقعی برای سلامت عمومی تبدیل شده است. درهمین راستا محققان دانشگاه روتگرز در آمریکا راهی را برای ساخت کاغذ های تولید کننده پلاسما یافته اند. می توان این کاغذها را مانند یک پوشش روی لباس یا دستگاه ها استفاده کرد تا هرگونه تماس با باکتری ها با روشی ارزان و ساده از بین برود. به هرحال در پی تحقیقات دانشگاه یک ماده الکترونیکی ضد عفونی کننده الکترونیکی از کاغذ ساخته شد که روی آن لایه ای از آلومینیوم پوشیده شده و به عنوان نوعی الکترود تولید کننده پلاسما عمل می کند. پلاسما یا گاز یونیزه شده زمانی ایجاد می شود که برق ولتاژ بالا گاز را یونیزه کند. در خصوص این ماده نیز هوای معمولی این فرایند را تسهیل می کند. به این ترتیب نوعی حوزه الکترون و یون با انرژی بالا به وجود می آید که هر نوع باکتری را تبخیر می کند. آزمایشات انجام شده در دانشگاه روتگزر نشان داد دستگاه های کاغذی آنها می تواند ۹۹ درصد مخمرهای میکروبی به نام Saccharomyces cerevisiae را از بین ببرد و همچنین ۹۹.۹ درصد باکتری های E.coli را از بین ببرد. البته در حال حاضر حسگرهای دقیق می توانند وجود باکتری E.coli را ردیابی کنند و دستگاه های مختلف می توانند با استفاده از انرژی خورشیدی باکتری را از بین ببرند. هرچند این روش ها کارآمد هستند اما پرهزینه به حساب می آیند و نمی توان به طور وسیع آنها را به کار برد. اما ضدعفونی کننده های مبتنی برکاغذ ارزان و انعطاف پذیر هستند. به راحتی می توان از آنها برای پاکسازی لباس و موارد دیگر استفاده کرد، یا حتی آن را در بانداژهای الکترونیکی به کار برد که فرایند بهبود زخم را بهتر انجام می دهد.

منبع: mehrnews


طراحی دستکش هوشمند برای اندازه‌گیری سفتی عضلات
طراحی دستکش هوشمند برای اندازه‌گیری سفتی عضلات
توسعه دستکش هوشمندی شدند که سفتی عضلات را اندازه‌گیری می‌کند. به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، هدف محققان از توسعه این دستکش اندازه گیری میزان سفتی عضلات در بیماری‌هایی مانند فلج مغزی و ام‌اس است. این دستکش که در حال حاضر به صورت نمونه اولیه بوده، دارای 300 حسگر فشار در قسمت جلو و یک شتاب سنج در قسمت پشت است و از طریق کابل یواس‌بی به کامپوتر متصل می‌شود. عملکرد این دستکش به گونه ای است که پزشک اندام مورد نظر بیمار را حرکت داده و حسگرهای فشار، میزان نیروی اعمال شده را اندازه گیری می‌کنند. همچنین طیف سنج به بررسی و اندازه‌گیری سرعت حرکت اندام می‌پردازد. یک برنامه که بر روی کامپیوتر نصب شده، داده‌های به دست آمده را پردازش کرده تا اسپاسم (سفتی عضلانی)، را اندازه گیری کند. محققان این دستکش هوشمند را بر روی یک بازوی مکانیکی خم شدنی با موفقیت آزمایش کردند.

منبع: قطره


استفاده از باکتری‌ها برای یافتن مین
استفاده از باکتری‌ها برای یافتن مین
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، هدف محققان از انجام این کار جلوگیری از قربانی شدن انسان‌هایی است که حتی پس از اتمام جنگ نیز به دلیل وجود این مین‌ها جان خود را از دست می دهند. روش‌های فعلی برای ورود و پاکسازی میادین مین بسیار خطرناک بوده چرا که از انسان‌ها برای این کار استفاده شده و علاوه بر این بسیار وقت گیر است. اما محققان در این پژوهش جدید با دستکاری ژنتیک باکتری‌ها کاری کردند که آنها در زیر تابش نور لیزر و در صورت وجود بخارات انفجاری تراوش شده از مین‌های زمینی بدرخشند. آنها با قرار دادن این باکتری‌ها در دانه‌های پلیمری کوچک و پراکنده ساختن آنها در مناطق مشکوک به مین‌های زمینی، از یک سیستم اسکن مبتنی بر لیزر برای اسکن و شناسایی محل مین های زمینی که در زیر سطح زمین مدفون شده‌اند استفاده کردند. محققان این سیستم را در یک میدان مین واقعی که تعداد زیادی مین در آنجا مدفون بود امتحان کرده و اظهار کردند که این سیستم با موفقیت توانست وجود و محل مین‌ها را شناسایی کند. با این حال آنها برای عملی کردن این روش جدید کارهای زیادی را باید انجام دهند.
تحقیقات این تیم در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

منبع: بيتوته


گلدانی که گوشی شما را شارژ می کند
گلدانی که گوشی شما را شارژ می کند
پس از همه گیر شدن گوشی ها و تبلت ها یکی از مشکلات مهم و اساسی تمام شدن شارژ این وسایل دیجیتال است، در همین راستا پاوربانک ها به بازار عرضه شدند که در اصل باتری های همراه هستند و نیز باید از قبل شارژ شده تا در زمان نیاز مورد استفاده قرار گیرند. یک شرکت فعال در عرصه فناوری دوستدار محیط زیست یا به اصطلاح سبز یک گلدان تولید کرده است که برق تولید کرده و می تواند گوشی و تبلت شما را شارژ کند. به عبارت دیگر این گلدان اولین ژنراتور برق 100% سبز است. نحوه کار این گلدان تا آنجا که شرکت تولید کننده آن فاش کرده به این صورت است که در زیر گلدان یک یک لایه بیو مس و یک الکترود فعال کننده میکروارگانیک قرار دارد و در جدار استوانه ای مرکز گلدان نیز کنترلر و اکسیژن سازتعبیه شده و سیم USB شارژ نیز همین قسمت به سمت بالای خاک خارج شده است. با ریختن آب پروسه میکروارگانیک آغاز شده که در این فرآیند الکترون های آزاد خارج و توسط الکترود فعال کننده جذب شده و در سیستم استوانه مرکزی برق تولید شده و از طریق کابل به درگاه USB منتقل میشود. در نتیجه این گلدان به طور مستمر برق تولید می کند.

منبع: بيتوته


مقابله با سرطان پوست با فناوري نانو
مقابله با سرطان پوست با فناوري نانو
ایرنا/محققان نوع جديدي از داروي ضدسرطان را با قابليت ترکيب چند ماده شيميايي درون يک نانوذره ارائه کردند که مي‌توان با استفاده از آن از مقاومت دارويي سرطان پوست ممانعت به عمل آورد. اين نانودارو موسوم به CelePlum-777 از نسبت ويژه‌اي از سيليکوکسيب و پلومباگين ايجاد شده است. سيليکوکسيب يک نوع داروي ضدالتهاب و پلومباگين يک ماده سمي است. با ترکيب اين دو دارو و قراردادن آن درون نانوذرات مي‌توان عملکرد داروي نهايي را افزايش داد و مانع از مقاومت سلول سرطاني در برابر دارو شد. اين دو ماده در کنار هم و در صورت ترکيب شدن با يک نسبت خاص مي‌توانند سلول‌هاي سرطان پوست را بين ببرند. اين گروه تحقيقاتي از نانوذرات براي رهاسازي مستقيم اين داروها به درون سلول سرطاني استفاده کردند. راگاوندرا گوودا از دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا مي‌گويد: وارد کردن چند دارو به درون نانوذرات، يک راهبرد خلاقانه است که با استفاده از آن مي‌توان داروي ضدسرطان را به يک نقطه ويژه در بدن وارد کرد؛ جايي که اين داروها مي‌توانند با يک نسبت بهينه موجب از بين رفتن سلول سرطاني شوند. مزيت ديگر اين راهبرد آن است که مي‌توان غلظت دارو را کاهش داد و در نهايت سميت آن به حداقل برسد، در حالي که اثربخشي دارو افزايش يافته است. اين دو ماده را نمي‌توان از راه دهان به بدن وارد کرد، بلکه بايد از طريق تزريق اين کار انجام شود. به دليل ابعاد کوچک نانوذرات، اين مواد به سادگي وارد سلول‌هاي سرطاني شده و در آنجا موجب از بين رفتن تومور مي‌شوند. گوودا مي‌افزايد: اين نانودارو اولين نوع از دسته جديد از داروهاست که مي‌تواند چند ترکيب شيميايي را براي از بين بردن سرطان پوست در يک دارو قرار دهد. اين نانودارو مي‌تواند مانع از مقاومت سلولي در برابر دارو شود. در حال حاضر دارويي شبيه به اين در بازار وجود ندارد. نتايج اين پروژه در دو نشريه Molecular Cancer Therapeutics و Cancer Letters منتشر شده است.

منبع: آخرين خبر


بانداژی برای محافظت از اعصاب با استفاده از فناوری نانو
بانداژی برای محافظت از اعصاب با استفاده از فناوری نانو
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این بانداژ جدید که از جنس پلاستیک زیست تخریب پذیر بسیار نرم ساخته شده است، با استفاده از جراحی دور اعصاب آسیب دیده پیچیده می‌شود. این بانداژ پلاستیکی که آغشته به ویتامین B12 است، در طول زمان به آرامی در بدن تجزیه و جذب می‌شود و هیچ آسیبی را به بدن بیمار وارد نمی‌کند. ویتامین B12 در ترمیم اعصاب نقش مهمی برعهده دارد و از طریق بانداژ به اعصاب آسیب‌دیده منتقل می‌شود. به گفته محققان مصرف خوراکی ویتامین B12 در ترمیم اعصاب تاثیری ندارد. در آزمایشاتی که با استفاده از این بانداژ انجام شد،‌ محققان توانستند اعصاب سیاتیک تخریب شده در موش‌ها را ظرف مدت شش هفته ترمیم کنند و امکان حرکت و حس این اعصاب را بازیابی کنند. این مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های متداول برای درمان اعصاب آسیب دیده است. در حال حاضر برای ترمیم اعصاب پاره شده از لوله‌هایی استفاده می‌شود که دو سر آن‌ها را نزدیک به هم نگه می‌دارد تا مجددا به هم پیوند بخورند؛ اما این شیوه درمانی در عمل هیچ تاثیری بر سرعت بهبود اعصاب ندارد. همچنین برای ترمیم اعصاب آسیب دیده‌ای که پاره نشده‌اند، این شیوه درمانی کارآیی ندارد. اکنون محققان با یک شرکت داروسازی همکاری می‌کنند تا بتوانند آزمایش‌های کلینیکی این فناوری را روی انسان‌ها آغاز کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Acta Biomaterial منتشر شده است.

منبع: بيتوته


تهیه غذا از هوا ممکن شد
تهیه غذا از هوا ممکن شد
به گزارش مهر به نقل از دیجیتال ترندز، طرح یاد شده تا بدان حد چشمگیر بوده که برنده جایزه صدهزار دلاری شرکت آمازون شده است. هدف از اجرای طرح مذکور طراحی یک کیت ساده موسوم به Bionic Leaf Bioreactor Developmentاست تا بتوان کربن میکروبی موجود در هوا را الکترولیز کرد و با حذف دی اکسیدکربن بیش از حد موجود در هوای محیط از طریق تبدیل آن به سوخت متان و مواد غذایی هدف مورد نظر دانشمندان را برآورده کرد. حذف و جذب دی اکسیدکربن اضافی موجود در هوا برای تبدیل آن به غذا در شرایطی که جو زمین به علت گرم شدن بیش از حد کره خاکی و تغییرات نامطلوب آب و هوایی مملو از این گاز شده، فواید زیست محیطی فراوانی نیز دارد. چنین کاری وقتی منجر به تهیه غذای مصرفی انسان نیز شود، فایده ای دوچندان خواهد داشت. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن می گویند محصولات جانبی Bionic Leaf به عنوان غذای ماهی قابل استفاده است. دانشمندان امیدوارند با استفاده از این شیوه میزان گاز دی اکسیدکربن موجود در جو کره زمین به شکل چشمگیری کاهش یابد و بتوان از طریق آن محصولات ارزشمند غذایی دیگری نیز تولید کرد.

منبع: بيتوته


عامل بوی خوب پس از بارش باران چیست؟
ربات نقاش
به گزارش جام جم،کافی است اپلیکیشن ویژه این ربات را روی گوشی یا رایانه خود نصب کنید. پس از برقراری ارتباط بین دستگاه اصلی و ربات و پس از دادن دستور کشیدن به این ربات، شاهد کشیده شدن طرح مورد نظرتان روی کاغذ خواهید بود. صفحه ریز این ربات که کاغذ روی آن قرار می‌گیرد آهنربایی بوده و به‌راحتی می‌توان آن را حتی روی سطوح عمودی نظیر درِ یخچال هم قرار داد. یکی از قابلیت‌های جالب این ربات، امکان برنامه‌نویسی برای آن است. برای این منظور حتی می‌توان از برنامه‌های ساده کدنویسی نظیر اسکرچ (Scratch) هم استفاده کرد. به این ترتیب کاربر می‌تواند به قابلیت‌های مختلف نظیر امکان نقاشی با آبرنگ یا حتی نواختن یک ساز کوبه‌ای کودکانه نظیر بلز نیز دست یابد.

منبع: جام جم


عامل بوی خوب پس از بارش باران چیست؟
عامل بوی خوب پس از بارش باران چیست؟
به گزارش فارس، اگر در این روزهای زمستانی زیر باران قدم بزنید، با پایان یافتن بارش آسمانی، بوی ملایمی را احساس می‌کنید که خوشایند به نظر می‌رسد. محققان با انجام بررسی‌های جدید عامل اصلی این بو را شناسایی کردند. باران قبل از آنکه به زمین برسد از قطرات آب تشکیل شده است که هیچ بویی ندارند. ولی پس از آنکه باران به زمین می‌رسد و با خاک برخورد می‌کند، بوی تازه و دلچسب باران به مشام می‌رسد. هم اکنون دانشمندان با انجام آزمایشگاه‌های دقیق به این نتیجه رسیده‌اند که مکانیسم انتشار این بو در محیط را شناسایی کرده‌اند. این بو به زبان علمی «پِتریکور» نامیده می‌شود که از زبان یونانی گرفته شده است. ابتدا تصور می‌شد که این بو نتیجه برخورد آب با خاک است و تاکنون محققان مکانیسم فیزیکی مربوط به آن را کشف نکرده بودند. پروفسور «کولِن بوی» از دانشگاه مهندسی مکانیک MIT در این خصوص گفت: روغن‌های منتشر شده توسط گیاهان و نوعی ماده شیمیای خاص که توسط باکتری‌ها تولید می‌شود، این پدیده را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود پس از اتمام باران رایحه دلچسب به مشام شما برسد. پروفسور بوی و دستیارش «یونگسو جونگ» برای آنکه بتوانند به صورت دقیق در این زمینه بررسی کنند از دوربین‌های پیشرفته برای تصویربرداری از قطرات باران استفاده کردند. این دوربین‌ها توانستند در جریان سقوط هر یک از قطرات، سرعت آنها را به دقت بررسی کنند و البته خواص خاکی که قطرات روی آن فرود آمدند، تحلیل شد. در پایان این بررسی مشخص شد پس از باران شدید رایحه مذکور کمتر احساس می‌شود و در باران‌های ملایم، این بو بیشتر در هوا می‌پیچد. میزان انتشار این بو به نحوه عکس‌العمل نوعی باکتری موسوم به «آکتینومایسیت» در مقابل آب بستگی دارد.

منبع: بیتوته


بخشی از مغز انسان در زمان خستگی به خواب می‌رود
بخشی از مغز انسان در زمان خستگی به خواب می‌رود
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان در مطالعه جدید به این نتیجه رسیدند زمانی که احساس خستگی شدید می‌کنیم یا کسل هستیم، حتی اگر کاملا بیدار باشیم بخشی از مغز ما به طور کامل خوابیده است و در حالت غیرفعال به سر می‌برد. دکتر «جرِمی اسلاتر» و همکارانش در دانشگاه تگزاس در مطالعات جدید خود به این نتیجه رسیدند که مغز انسان می‌تواند «خواب موضعی» را تجربه کند و بر این اساس در طول شبانه‌روز برحسب نحوه فعالیت بدن، بخش‌هایی از مغز می‌تواند به خواب برود یا بیدار شود. میزان خواب موضعی و نحوه بروز آن در طول روز تغییر می‌کند و دانشمندان با مطالعات علمی خود به این نتیجه رسیدند شدت خستگی که انسان در پایان یک روز تجربه می‌کند، می‌تواند نشان دهد که چه میزان از مغز او به خواب رفته است. در این مطالعه، 6 فرد حضور داشتند که به مغز هر یک از آنها بیش از 100 الکترود نصب شده بود و تا نحوه فعالیت‌های مغز و سیگنال هایی که ارسال می‌کند به دقت تحلیل شود. محققان در پایان متوجه شدند زمانی که فرد احساس کسالت می‌کند یا خستگی زیاد دارد، بخشی از مغز او به صورت موضعی به خواب می‌رود و به همین خاطر است که در چنین شرایطی انسان نمی‌تواند تحلیل‌های عمیق و درست انجام دهد.


زندگي در سال 2022 چگونه خواهد بود؟
زندگي در سال 2022 چگونه خواهد بود؟
براساس گزارش ساينس،‌ در ليست جديد IBM بر پنج فناوري كه بزرگترين تاثير را طي پنج سال آينده بر زندگي بشر خواهد داشت، تاكيد كرده‌است.به گفته اين شركت طي پنج سال آينده جهان در زمينه هوش مصنوعي، تلسكوپ‌هاي فوق قوي،‌حسگرهاي هوشمند و تجهيزات پزشكي دچار تحولي بزرگ خواهد شد و در بخش‌هاي سلامت و درمان،‌محيط زيست، درك زمين و شناخت جهان تاثيرگذار خواهند بود.
هوش مصنوعي و سلامت رواني
براساس نوع صحبت كردن افراد مي‌توان اطلاعات زيادي از شخصيت آنها به دست آورد، اينكه آيا فرد كسل است، يا آشفته يا پريشان و يا بدبخت. انسان‌ها در روند تكامل خود آموخته‌اند اين نشانه‌ها را در حين سخن گفتن از خود بروز دهند اما پيشرفت سريعي كه در زمينه قدرت پردازشگرهاي رايانه‌ها رخ داده‌است به اين معني است كه تحليل گفتار نسبت به گذشته قدرتمند‌تر خواهد بود. يش‌بيني مي‌كند تا پنج سال آينده آنچه مي‌گوييم و مي‌نويسيم مي‌توانند شاخص‌هايي براي سنجش سلامت رواني و فيزيك باشد. براي مثال مي‌توان با استفاده از يك اپليكيشن موبايل بيماري‌هايي مانند پاركينسون را به لطف محاسبات هوش مصنوعي در فضاي ابري تشخيص داد. تاكنون از اين شيوه براي تشخيص بيماري افسردگي در افراد استفاده شده‌است.
لنزهاي هوشمند
براساس پيش‌بيني جديد IBM، تا پنج سال آينده دوربين‌هايي قدرتمند و بسيار كوچك با سرعت و قدرت هوش مصنوعي درون لنزهاي چشمي تركيب شده و قدرت بينايي انسان را چند برابر خواهند كرد. در اين صورت علاوه بر نور مرئي، ‌انسان قادر به ديدن امواج ماكرو، ميليمتري و فروسرخ خواهد بود،‌آن‌ هم تنها با استفاده از ابزاري كه مي‌توان آن را در جيب گذاشت يا به عينك وصل كرد.
ماكروسكوپ‌ها و درك جزئيات زمين
به لطف تصاوير ماهواره‌اي، امروزه امكان ديدن هر نقطه از زمين فراهم شده‌ است،‌ اما اين تنها آغاز راه است. IBM معتقد است سيستم‌هاي ماكروسكوپ قرار است به زودي تمامي داده‌هاي پيچيده مربوط به زمين را با يكديگر تلفيق كنند و به اين شكل انسان مي‌تواند آنها را به شيوه‌اي كاملا جديد تحليل كند. چنين قابليتي نه تنها داده‌هاي بيشتري از ماهواره‌ها، ‌حسگرهاي هوشمند و ايستگاه‌هاي هواشناسي استخراج مي‌كند،‌ راهكاري دقيق‌تر براي سازماندهي و دسته بندي اين داده‌ها در اختيار محققان قرار مي‌دهد.
آزمايشگاه روي تراشه
IBM پيش‌بيني مي‌كند از آن جايي كه فناوري روز به روز ابعاد فيزيكي كوچكتر و قدرت بيشتري پيدا مي‌كند و اين مي‌تواند بر كاربري‌هاي پزشكي تاثيري باورنكردني داشته باشد. براي مثال مي‌توان از چنين فناوري براي تصويربرداري پزشكي در خانه با كمترين هزينه ممكن استفاده كرد و بيماري‌ها را با سرعت بيشتري تشخيص داد. به گفته IBM، لابراتوراهاي روي تراشه را مي‌توان به عنوان كاراگاهان پزشكي براي دنبال كردن نشانه‌هاي حياتي در بدن به كار گرفت تا در صورت نياز به پزشك مراجعه كرد. به بيان ديگر، يك آزمايشگاه كامل بيوشيمي در كف دست هر انسان خواهد بود كه با كمك آن مي‌توان بيماري‌هايي مانند سرطان يا پاركينسون را در مراحل اوليه آن رديابي كرد. تا سال 2022 به گفته IBM تجهيزات سلامتي و تندرستي مانند ردياب خواب يا تناسب اندام مي‌توانند اطلاعات خود را به سيستم هوش مصنوعي انتقال دهند تا فرد با مشورت اين سيستم سطح سلامت و كيفيت زندگي خود را بهبود ببخشد.
حسگرهاي هوشمند ردياب‌هاي آلودگي
پيش‌بيني IBM براين اساس است كه تركيبي از سخت‌افزارهاي هوشمند و تحليل‌هاي هوش مصنوعي مي‌توانند در رديابي آني آلودگي‌هاي محيط زيست به كار گرفته شوند. همانطور كه يك ردياب هوشمند مي‌تواند بلافاصله بيماري را در انسان تشخيص دهد،‌ حسگرهاي هوشمند كار گذاشته شده در زمين يا درون پهپاد‌ها مي‌توانند آلودگي‌ها و آلاينده‌ها را در زمان حقيقي رديابي كنند،‌ بدون اينكه نيازي به انتقال نمونه‌برداري‌ها به آزمايشگاه داشته‌ باشند. يكي از انواع اين آلودگي‌ها نشت متان است كه امكان مشاهده آن با چشم غير مسلح وجود ندارد و در عين حال دومين عامل آلاينده‌اي است كه در گرمايش جهاني نقش دارد. با قرار دادن حسگرهاي هوشمند در ميان خطوط لوله گاز متان مي‌توان به صورت آني نسبت به نشت اين گاز واكنش نشان داد.

منبع: elmamoz


تولید سیبی که سیاه نمی شود
تولید سیبی که سیاه نمی شود
به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، ژنی که باعث قهوه ای شدن سیب پس از برش آن می شود در این نوع سیب ها که Arcetic Apple نامیده می شود، خاموش شده است. به عبارت دیگر این سیب ها با برش تغییر رنگ نمی دهند. بلکه رنگ آنها زمانی تغییر می کند که واقعا فاسد شده باشند. هنگامیکه سلول های سیب به دلیل برش دچار آسیب می شوند آنزیم اکسید پلی فنول چفعل و انفعالی شیمیایی در این میوه را آغاز می کند که به قهوه شدن آن منجر می شود. اما در سیب های Arcetic Apple این آنزیم وجود ندارد زیرا ژن مسئول تولید آن خاموش شده است. این نوع سیب را می توان در هر نقطه ای کاشت. Arcetic Apple برای نخستین مرتبه در پاییز ۲۰۱۶ میلادی به طور تجاری کشت شد و اکنون محصول آن آماده فروش است.

منبع: آفتاب


اولین آمبولانس هوایی ساخته شد
اولین آمبولانس هوایی ساخته شد
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، پهپاد حمل مصدومان تقریبا مشابه یک خودروی کوچک است، با این تفاوت که به جای لاستیک و چرخ به چهار پروانه و موتور الکتریکی قدرتمند برای پرواز مجهز شده است. مهمترین ویژگی طرح پهپاد آمبولانس عدم نیاز به خلبان و کادر پزشکی است؛ بنابراین با کاهش وزن، انتقال مصدومان از محل حادثه به بیمارستان در کمترین زمان ممکن می‌شود. نتایج آخرین تحقیقات در مورد سرعت عمل خودروهای امدادی در مناطق روستایی نشان می‌دهد که در برخی موارد زمان انتظار برای رسیدن امداد تا چند ساعت افزایش می‌یابد، بنابراین در صورت پوشش هوایی ایستگاه‌های درمانی بین راهی یا بیمارستانی، انتقال سریع بیماران ممکن شده و احتمال نجات جان آنها افزایش می‌یابد. ارک رولستون، مدیر شرکت طراحی پهپاد آمبولانس عنوان کرد: طراحی پهپاد مورد نظر هنوز جای پیشرفت دارد و در صورت تائید نهایی طرح، تولید انبوه آن به سرعت آغاز خواهد شد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: این آمبولانس هوایی در صورت تولید انبوه با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی و سامانه ناوبری هوشمند کنترل خواهد شد. .

منبع: beytoote


ربات ۴ متری برای کار در شرایط دشوار ساخته شد
ربات ۴ متری برای کار در شرایط دشوار ساخته شد
یک شرکت کره ای از ساخت یک ربات غول پیکر انسان نما خبر داده که ظاهر و امکانات آن یادآور ربات های به نمایش درآمده در فیلم های علمی و تخیلی است. به گزارش خبرگزاری مهر این ربات که توانایی حمل یک انسان را برای هدایت و کنترل دارد ۴ متر طول و ۱.۳ تن وزن دارد. هدف از طراحی این ربات هدایت آن در شرایط دشوار و غیرقابل تحمل برای انسان ها است. ربات مذکور می تواند در وضعیت بسیار بد آب و هوایی یا در محیط های به شدت آلوده که انسان ها قادر به حضور در آن ها نیستند فعالیت کند و وظایف محوله را انجام دهد. ربات ۴ متری یاد شده فعلا قادر به انجام ماموریت های نجات نیست، زیرا برای انجام چنین کارهایی نیازمند استفاده از یک منبع انرژی قابل حمل بزرگ است. ربات یاد شده در وهله اول کاربردهای صنعتی خواهد داشت و در آینده با افزایش ظرفیت منابع انرژی می تواند مسافت های بیشتری را در نواحی دورافتاده طی کند. هر یک از بازوهای این ربات ۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و قادر به انجام وظایف متنوعی هستند. قیمت نهایی این ربات و زمان عرضه آن هنوز اعلام نشده است.

منبع: hamshahrionline


ساخت پیاده‌رو خورشیدی با پلاستیک بازیافتی
ساخت پیاده‌رو خورشیدی با پلاستیک بازیافتی
شرکت مجارستانی Platio سیستم سنگفرشی تولید کرده که با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی انرژی پاک خورشید را دریافت و ذخیره می‌کند. این شرکت اولین شرکت تولیدکننده مسیر با سیستم خورشیدی نیست، اما سیستم Platio مربوط به پیاده‌روست و نمونه‌های ارائه شده مربوط به پیشرفت جاده‌ها بوده‌اند. هدف این شرکت زیباسازی شهرها با انرژی‌های پایدار و پاک است. سیستم پیاده‌رو Platio انرژی خورشیدی را از طریق سلول‌های منو کریستال سیلیکون جای گرفته داخل محفظه شیشه‌ای دریافت می‌کند. این روش از آسیب به سلول‌ها در هنگام راه رفتن عابران پیاده پیشگیری می کند. اجزای این سیستم با یکدیگر ارتباط الکترونیکی داشته و سیستم‌های ارتباطی را به طور خودکار در زمان ساخت با هم مرتبط می‌کند. هر مترمربع از این سیستم 160 وات الکتریسیته تولید می‌کند. این پوشش در سه رنگ تولید شده و همچنین دارای سیستم دریافت انرژی با گام‌های عابران پیاده است. هدف نهایی این شرکت ارائه سیستم‌های انرژی پاک و مستقل در آینده بر اساس زندگی شهری با در نظر گرفتن دیدگاه‌های اجتماعی است.

منبع: baznashr24


ساخت الماسی سخت‌تر از الماس
ساخت الماسی سخت‌تر از الماس
به گزارش ایسنا به نقل از ساینس الرت، الماس سخت‌ترین ماده طبیعی است که بر روی زمین وجود داشته و توانایی بریدن سنگ و آهن را نیز دارد اما این الماس جدید نمونه ارتقا یافته الماس‌های پیشین است. این الماس یک نسخه از لونسدالیت (lonsdalite) است که بطور طبیعی در مرکز تعداد انگشت شماری از محل‌های برخورد شهاب سنگ در سراسر جهان وجود دارد. این الماس جدید با نمونه‌های پیشین تفاوت داشته و خاص است چرا که اکثر الماس‌ها از کربن در یک شبکه مکعبی ساخته شده، اما لونسدالیت (lonsdalite) دارای ساختاری به شکل یک شبکه شش ضلعی است، که این امر آن را تا 58 درصد سخت تر از الماس‌های معمول می‌کند. در حال حاضر محققان در آزمایشگاه موفق به ایجاد یک نسخه از لونسدالیت (lonsdalite) در مقیاس نانو شده‌اند و پیش‌بینی آنها این است که این نسخه از الماس می‌تواند مقاومت خارق‌العاده‌ای داشته باشد. این الماس جدید به قدری سخت و مقاوم است که این تیم بر این باورند که می‌توان از آن در معادن و برای بریدن مواد بسیار سخت استفاده کرد.

منبع: isna


ساخت قایقی که نیازمند سوختگیری نیست
ساخت قایقی که نیازمند سوختگیری نیست
به گزارش مهر به نقل از یاختینگ، شرکت طراحی «دافی لندن» از کانسپت قایقی برای سفر به دور دنیا پرده برداری کرده که از انرژی های پاک استفاده می کند. این قایق با طول حدودا ۳۵ متر فضای زیادی دارد. به طوریکه پنل های خورشیدی بخش اعظم سطح بالایی آن از جمله روی کابین را می پوشانند. این قایق طوری طراح شده که تا حد ممکن به محیط زیست آسیب نرساند. منبع اصلی انرژی آن از نور خورشید، برق و الکل تامین می شود. شش موتور قایق نیز حدود ۲۶۰۰ اسب بخار نیرو تامین می کنند و بالاترین سرعت آن نیز ۴۵ گره تخمین زده می شود. به گفته شرکت طراح فناوری های نوین مربوط به انرژی خورشیدی و قدرت باتری به این قایق کمک می کنند در فضایی کمتر انرژی بیشتری تولید کند. درهمین راستا دافی تصمیم دارد ابرقایقی بسازد که احتمالا هیچ گاه نیازمند سوختگیری نباشد. تخمین زده می شود این قایق تا ۲۰۲۰ میلادی ساخته و با قیمت ۳۱ میلیون دلار به بازار عرضه شود. همچنین این قایق ۵ کابینه ظرفیت ۱۰ نفر را خواهد داشت.

منبع: c1plus


٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد
٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد
به گزارش مهر به نقل از نوردیج، چنین رقمی حداقل ١٠ برابر بیشتر از پیش بینی اخیر ستاره شناسان است. یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به رهبری کریستوفر کانسیلس این کشف را انجام داده اند. طی ٢٠ سال گذشته دانشمندان از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند و تخمین زدند احتمالا جهان حدود ١٠٠تا٢٠٠ میلیارد کهکشان دارد. فناوری کنونی فضایی به دانشمندان اجازه می دهد تا حداقل ١٠ درصد این کهکشان ها را مطالعه کنیم و ٩٠ درصد باقیمانده فقط به وسیله تلسکوپ هایی بزرگتر و قدرتمندتر دیده خواهد شد. کانسیلس در این باره می گوید: تعداد کهکشان های موجود در جهان یکی از پرسش های بنیادین در علم ستاره شناسی است. از سوی دیگر هنوز این وسوسه در ذهنمان وجود دارد که ٩٠ درصد کهکشان های جهان مطالعه نشده اند.

منبع: Basij Press


جاده های اروپا با پنل های خورشیدی فرش می شوند
جاده های اروپا با پنل های خورشیدی فرش می شوند
به نقل از بلومبرگ، شرکت «کولاس» ، زیر مجموعه گروه بویگو در فرانسه، مشغول ساخت پنل های خورشیدی قدرتمندی است که بتوانند وزن یک تریلی ۱۸ چرخ را تحمل کنند. این شرکت هم اکنون مشغول نصب این پنل ها در برخی جاده های فرانسه است و تصمیم دارد فناوری خود را در۲۰۱۷ میلادی به طور آزمایشی در چهار قاره اجرا کند. اکنون پنج سال است که آزمایش و تحقیق روی این پنل ها انجام می شود. شرکت تولید کننده تصمیم دارد سال آینده با ساخت ۱۰۰ سایت خورشیدی در فضای خارجی، محصولات خود را آزمایش کند. مدیر بخش فناوری کولاس در این باره می گوید: ما تصمیم داریم زندگی دوباره ای به جاده ها ببخشیم. مزرعه های خورشیدی قسمتی از زمین را به خود اختصاص می دهند که قابلیت کشاورزی در آن وجود دارد و درمقابل استفاده از جاده ها برای تولید انرژی خورشیدی آسانتر و بهینه تر است. همچنین بلومبرگ درباره سطح مقاومت این پنل ها می نویسد: این پنل ها از سلول های خورشیدی معمول ساخته می شوند اما چند لایه پلاستیک روی آنها به کار رفته تا قالب سختی برای مقاومت در برابر فشار زیاد ایجاد کند. همچنین در پنل ها سیم کشی الکتریکی نیز انجام شده و رویه سیم ها دارای لایه ای از خرده شیشه هستند تا از لیز خوردن جلوگیری شود. شرکت واتاوی ماه گذشته آزمایش این محصول را در فضای یک کیلومتری در شهری در فرانسه آغاز کرده است. پنل های خورشیدی در مساحت ۲۸۰۰ کیلومتر مربع نصب شده اند و پیش بینی می شود حدود ۲۸۰ کیلووات الکتریسیته را تولید کنند. به گفته شرکت تولید کننده این میزان برای روشنایی خیابان های شهری با جمعیت پنج هزار نفر طی یک سال کافی است. این فناوری در کانادا، گرجستان، آمریکا، سراسر اتحادیه اروپا، آفریقا و آسیا به زودی آزمایش خواهد شد و در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز وارد مرحله تجاری سازی می شود.


کوچک ترین واحد زمان اندازه گیری شد
کوچک ترین واحد زمان اندازه گیری شد
به گزارش مهر، به نقل از ساینس الرت، با توسعه فناوریهای نوین درک انسان از زمان و آنچه که پیرامون ما می گذرد دقیق تر از گذشته می شود. به تازگی دانشمندان موفق به اندازه گیری تغییرات در یک اتم آن هم در سطح زپتاثانیه شده اند. هر زپتاثانیه یک تریلیونیوم میلیاردیوم ثانیه است که در واقع می توان آن را کوچکترین واحد زمانی مورد مطالعه قرار گرفته به شمار آورد. بدین ترتیب اکنون دانشمندان می توانند کل فرآیند گریز الکترون از اتم را برای نخستین بار در تاریخ اندازه گیری کنند. این فرآیند در واقع آزمایش هیجان انگیز تأثیر فوتوالکتریک انیشتین به شمار می آید. تأثیر فوتوالکتریک انیشتین نخستین بار توسط این دانشمند و در سال ۱۹۰۵ مطرح شد و این زمانی است که ذرات تشکیل دهنده نور که به فوتون معروف هستند با الکترونهایی در حال چرخش به دور اتم برخورد می کنند. بر اساس علم مکانیک کوانتوم، کل انرژی ناشی از این فوتونها توسط یکی از الکترونها جذب شده و یا بین آنها تقسیم می شود. اما تاکنون هیچ کس نتوانسته بود به مطالعه دقیق این فرآیند آن هم با جزئیات کامل بپردازد. اکنون و با دستاورد ارزشمند دانشمندان انستیتو اپتیک کوانتوم مکس پلانک آلمان این امکان فراهم شده است.

منبع: بیتوته


احساس بارش باران با سیستم واقعیت مجازی
احساس بارش باران با سیستم واقعیت مجازی
به گزارش ایسنا به نقل از اینیدن اکسپرس، محققان در تلاش هستند که حس لامسه مجازی را مانند رسانه‌های بصری 360 درجه در دسترس قرار بدهند. سیستم‌های واقعیت مجازی کنونی به ارائه احساسات لمسی ضربه‌ای از طریق کنترلگرهای دستی می‌پردازند. اما دستاورد دیزنی، چارچوبی است که به کاربران اجازه می‌دهد از میان طیف گسترده‌ای از احساسات معنی‌دار به انتخاب پرداخته تا صحنه‌های بصری را تکمیل کرده و از آن‌ها در دستگاههای بازخوردی لمسی مختلف استفاده کنند. فناوری لمسی دیزنی به اتصال یک موتور بازی واقعیت مجازی با یک دستگاه لمسی سفارشی می‌پردازد. این فناوری به کاربر اجازه می‌دهد تا بازخوردهای لمسی را ساخته، شخصی‌سازی کرده و با رویدادهای در حال اجرا در یک موتور بازی واقعیت مجازی مرتبط کنند. این اپلیکیشن که VR360HD نام دارد، با استفاده از یک هدست مصرفی و صندلی لمسی آزمایشگاه دیزنی ساخته و آزمایش شده است. این صندلی شامل شبکه‌ای از شش فعال‌کننده ارتعاشی-لمسی در پشت آن و دو لرزاننده در داخل صندلی و پشت آن است. شبکه مذکور به تولید حس‌های حرکتی موضعی در کمر پرداخته و دو لرزاننده به ارتعاش دو ناحیه مختلف بدن می‌پردازند که می‌تواند احساس حرکت را ایجاد کند. کاربران می‌توانند از میان مجموعه‌ای از اثرهای حسی که توسط دیزنی ساخته و آزمایش شده، انتخاب کنند. این اثرها با اصطلاحات رایجی مانند باران، ضربان یا لرزش غرش شناخته می‌شوند و می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شوند که توسط کاربر قابل تشخیص باشند و بتوانند نم‌نم باران را از بارش شدید تفکیک کنند.

منبع: فناوران


زبان مصنوعی ساخته شد
زبان مصنوعی ساخته شد
به گزارش انتخاب به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه ملی سئول موفق به ارائه یک زبان زیست الکترونیکی شدند که قادر است دو مزه شیرینی و شوری را از هم تفکیک کند. این دستگاه در واقع نوعی زبان مصنوعی است که قابلیت چشیدن دارد. این زبان مصنوعی می‌تواند حساسیتی ۱۰ هزار برابر بیشتر از زبان طبیعی در تشخیص مزه شیرینی داشته باشد. این ویژگی موجب شده تا بتوان از این ابزار برای ساخت دستگاه‌های دقیق تولید و نظارت بر تولید مواد غذایی استفاده کرد. برخی متخصصان معتقدند که این زبان مصنوعی قادر است با دقت و ظرافتی که دارد، جایگزین آزمایش غذا توسط انسان شود. یعنی دیگر نیاز نیست برای آزمایش غذا از مزه کردن انسان استفاده شود. محققان برای تولید این زبان مصنوعی اطلاعات DNA را از پروتئین گیرنده‌های تست غذا استخراج کردند. آن‌ها روی گیرنده‌هایی متمرکز شدند که قادر به تشخیص شیرینی از شوری است. این اطلاعات وارد یک سلول جداگانه شد. سلولی که روی سطح گرافن قرار دارد. یک نانولوله کربنی که هدایتی بالاتر از مس دارد، نقش انتقال دهنده جریان الکتریکی را به عهده دارد. زمانی که مزه مورد نظر در محیط وجود داشت، جریان روی گرافن تغییر کرده و ایجاد یک سیگنال الکتریکی می‌کند که نشان دهنده وجود عامل مزه در محیط است. در حال حاضر در برخی از حسگرها از گرافن استفاده می‌شود. این گروه میزان تغییر جریان حاصل از حضور عامل مزه را اندازه‌گیری و از آن برای ساخت زبان مصنوعی استفاده کردند. متخصصان این حوزه معتقدند که این زبان نسبت به حسگرهای چشایی که پیش از این ساخته شده، بهبودهای بسیاری داشته است. دو سال قبل، یک زبان مصنوعی ساخته شده که ۱۰۰ برابر حساس‌تر از زبان انسان است، اما این حسگر جدید از حسگر پیشین ۱۰۰ برابر حساس‌تر است. محققان معتقدند که این زبان به زودی می‌تواند مسیر خود را در کاربردهای تجاری و صنعت افزودنی‌های غذایی پیدا کند.

منبع: انتخاب


بررسی‌های علمی دانشمندان راز مثلث برمودا را فاش کرد.ا
بررسی‌های علمی دانشمندان راز مثلث برمودا را فاش کرد.
این بررسی ها نشان می دهد چرا کشتی‌ها و هواپیماها در منطقه‌ای موسوم به مثلث برمودا ناپدید می‌شوند. براساس اسناد ثبت شده، تاکنون بیش از 75 هواپیما و صدها کشتی در مثلث برمودا ناپدید شده‌اند و دانشمندان هم‌اکنون ادعا می‌کنند راز این اتفاق را کشف کرده‌اند. مثلث برمودا در فضایی به وسعت 500 هزار کیلومتر در اقیانوس آتلانتیک شمالی واقع شده است و این طور که ادعا می‌شود، این نقطه از کره زمین برای قرن‌های طولانی کشتی‌ها و هواپیماها را در خود بلعیده است. دانشمندان هم‌اکنون ادعا می‌کنند راز مثلث برمودا را کشف کرده‌اند و علت اتفاقاتی که در این نقطه مرگبار از کره زمین رخ می‌دهد را می‌دانند. بررسی‌های جدید نشان داده است ابرهای شش‌ضلعی این منطقه که توفان‌های مهیب با میانگین سرعت 275 کیلومتر در ساعت ایجاد می‌کنند، عامل اصلی اتفاقات مثلث برمودا محسوب می‌شوند. بررسی‌ها نشان داده است این پدیده هوایی برای تشکیل توفان‌های مهیب به قدری قدرت دارد که می‌تواند درختان را بشکند، کشتی‌ها را غرق کند و هواپیماها را به داخل اقیانوس بکشد. محققان در بررسی‌های بیشتر موفق به شناسایی ابرهای حجیمی شدند که در جزیره برمودا در نزدیکی این منطقه تشکیل می‌شوند و فضای 32 تا 88 کیلومتری اطراف مثلث برمودا را می‌پوشانند. دکتر استیو میلرمتخصص هواشناس ماهواره‌ای در دانشگاه ایالتی کلورادو دراین باره گفت: ابرها در این منطقه به گونه‌ای هستند که هرگز نمی‌توان لبه‌های آنها را شناسایی کرد تا محل تشکیل این ابرها مشخص شود. در بیشتر موارد ابرها در این منطقه به صورت نامنظم پراکنده می‌شوند و عامل اصلی مرگبار بودن مثلث برمودا همین ابرها هستند. مثلث برمودا هرآنچه که در ارتفاع 15 متری باشد را به طور کامل در خود می‌کشد و از نظر جغرافیایی بین جزیره باهاما و برمودا در کشور آمریکا واقع شده است. لازم به ذکر است نخستین بار کریستوف کلمب کاشف قاره آمریکا در سال 1492 میلادی در جریان عبور از این مسیر اعلام کرده بود که امواج عجیب را در آسمان این منطقه مشاهده کرده است.


تولید آب آشامیدنی از هوا
تولید آب آشامیدنی از هوا
به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، این دستگاه ابتکاری جمع آوی آب می‌تواند برای همیشه کار کند و چند نسل از مردم را در نواحی از جهان که آب و هوای بدی دارند یا نبود زیرساخت دسترسی به آب آشامیدنی را مشکل می‌کند، از "طلای مایع بهره مند سازد دستگاه ابتکاری موسوم به Water Seer در آب و هوای نامناسب و با کمترین زیرساخت برای دستیابی به آب آشامیدنی در مکان‌هایی با مشکل تامین آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه Water Seer با یک توربین بادی ساده کار می‌کند و این دستگاه می‌تواند اولین قدم در راستای یک راهکار پایدار برای مبارزه با کمبود آب در جهان باشد. این دستگاه حدود 6 فوت و یا بیشتر در زمین جای گرفته و اطراف تنه فلزی آن با خاک پوشیده می‌شود. قسمت بالایی آن دارای توربین بادی عمودی است که تیغه‌های درونی آن موجب کشیده شدن هوا به داخل حفره آن می‌شود. از آنجا که بخش زیرزمینی دستگاه به وسیله زمین خنک می‌شود، آب در مخزن دستگاه متراکم می شود که با این روش مصنوعی آب سالم و پاک در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. ین دستگاه ارزان قیمت توسط آزمایشگاه VICI با همکاری دانشگاه برکلی آمریکا و انجمن ملی صلح برای تهیه آب مصرفی 3/2 میلیون نفر انسان بر روی این کره خاکی در مکان‌هایی که با مشکل تهیه آب آشامیدنی مواجه هستند، طراحی شده است. هر دستگاه روزانه حدود 11 گالن آب آشامیدنی بدون هیچ نیروی بیرونی تهیه می‌کند و تعداد بیشتری از این دستگاه‌ قابلیت تهیه آب مصرفی روستایی کوچک را دارند. تازه ترین نسخه این دستگاه در ماه اوت آزمایش شده است.

منبع: بیتوته


انتقال اطلاعات از طریق بدن انسان
انتقال اطلاعات از طریق بدن انسان
به نقل از گیزمگ، شرکت پاناسونیک با نمونه اولیه این سیستم داده‌ها را از یک شخص به شخص دیگر تنها از طریق لمس انتقال داده است. در حال حاضر در این نمونه اولیه اطلاعات کمی انتقال داده می‌شوند اما شرکت پاناسونیک اعلام کرده که این سیستم از طریق فناوری ارتباط میدان الکتریکی، قابلیت انتقال اطلاعات از شی به شی، انسان به انسان و انسان به شی را دارد. انتقال و تصدیق داده‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که اشیا یا افراد لمس شوند و اطلاعات دیجیتال ذخیره شده در یک برچسب منبع فورا به یک ماژول گیرنده منتقل می‌شوند. مشابه آنچه که در NFC انجام می‌شود با این تفاوت که به جای دستگاهها، اطلاعات بین انسان ها تبادل می‌شود. با این سیستم تاجران به راحتی فقط با دست دادن با یکدیگر داده‌های خود را به همتایان خود منتقل کرده و تغییر رنگ و حال و هوای اتاق متناسب با پوشش افراد به راحتی انجام خواهد شد. به نظر شرکت پاناسونیک چون اطلاعات از طریق بدن انتقال می‌یابد و دیگر در فضا مبادله نمی‌شود امنیت بیشتری در این روش وجود دارد.

منبع: دمادم


گیاهانی که نیازی به آبیاری و مراقبت ندارند
گیاهانی که نیازی به آبیاری و مراقبت ندارند !
شرکت Pikaplant مجموعه‌ای از گیاهان خانگی با روشی آزمایش شده و صحیح برای نگهداری از آنها در داخل منزل ارائه کرده است که نیاز به آبیاری شما ندارد و خود آب مورد نیازش را تامین می‌کنند. به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، این گیاهان درون بطری‌های شیشه‌ای درب‌دار محکم قرار دارند و همیشه سبز و دارای محیطی مرطوب همچون طبیعت هستند. این گیاهان برای افرادی که علاقه‌مند به آبیاری گیاهان نیستند بسیار مناسب خواهد بود. شیشه Pikaplant محیط زیست کاملی برای گیاه است و به دلیل رطوبت بالای داخل، نیازی به آبیاری ندارد و در واقع آب هدر رفته دوباره بازیافت می‌شود. گیاه مورد استفاده در این روش coffea arabica از گیاهان بومی کوهستانی غربی اتیوپی است که نمونه اولیه این روش به مدت 12 ماه درون شیشه در آمستردام همچنان سبز است. از این روش برای تابلوهای دیواری در پروژه‌های کیکاستار نیز استفاده می‌شود. همچنین یک پایه فولادی، سه گلدان سرامیکی و مخزن آب را برای این شاهکارهای دیواری نگهداری می‌کند. Pikaplant اولین شرکت تولید باغ‌های عمودی با تجهیزات آبیاری منفعل است. شیشه‌های گیاهان این شرکت در جشنواره طراحی لندن 2016 ارائه شده است.

منبع: پارسیک


خواندن کتاب بدون نیاز به باز کردن آن
خواندن کتاب بدون نیاز به باز کردن آن!
محققان در موسسه فناوری ماساچوست MIT موفق به توسعه یک سیستم تصویربرداری محاسباتی شدند که با استفاده از آن می‌توان بدون باز کردن کتاب ها، آن ها را خواند. این فناوری از امواج تراهرتز و فاصله 20 میکرومتری بین صفحات برای خواندن هر صفحه از کتاب بهره می‌گیرد.این دستگاه بیشتر برای کتاب‌هایی طراحی شده که قدیمی بوده و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند. زیرا با استفاده از این روش نوین بدون نیاز به لمس کتاب می‌توان آن را مطالعه کرد. این دستگاه توانایی تشخیص حروف را حتی در ضخامتی به اندازه 9 ورق دارد.ترکیبات شیمیایی مختلف قادر به جذب فرکانس‌های مختلفی از امواج تراهرتز هستند، بنابراین این امواج قادرند تا در زمان تصویربرداری، کاغذ و مرکب را از یکدیگر تمایز دهند.محققان این پژوهش از یک الگوریتم تفسیر نوشتار برای داشتن درک بهتری از متن‌های موجود استفاده کردند. امواج تراهرتز توانایی آن را دارند که بین کاغذی که بر روی آن نوشته شده و یک کاغذ سفید تمایز قائل شوند. در صورتی که اشعه ایکس این خاصیت را ندارد.به گزارش ایسنا به نقل از انگجت،این دستگاه جدید که توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست طراحی و ساخته شده نیز به دوربین‌هایی با امواج تراهرتز مجهز بوده که توانایی تفکیک کاغذهای نوشته شده و کاغذهای سفید را دارد.

منبع: بیتوته


آزمایش پروتئین مو جایگزین آزمایش دی ان ای می شود
آزمایش پروتئین مو جایگزین آزمایش دی ان ای می شود
تهران - ایرنا : آزمایش DNA مطمئن ترین راهکار تشخیص هویت تاکنون بوده است، اما انجام این آزمایش همواره با مشکلات جدی همراه است. اکنون محققان راهکار جایگزینی برای آزمایش DNA شناسایی کرده اند که مشکلات قبلی را ندارد. به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از فاکس نیوز، از آنجاکه پروتئین های موجود در موی انسان در مقایسه با DNA ماندگاری بیشتری دارند، در آزمایشات تشخیص هویت جایگزین بسیار خوبی برای DNA محسوب می شوند. علاوه بر این DNA موجود در مو از نوع میتوکندری است (که فقط از مادر به ارث می رسد.) در حال حاضر سیستم تشخیص هویت کاملا به آزمایشات DNA وابسته است، اما آزمایش پروتئین های مو اطلاعاتی را فراهم می کند که موجب تقویت مستندات پرونده می شود. در این تحقیقات نمونه موی 76 داوطلب زن و مرد و شش مجموعه از نمونه های موی متعلق به دهه 18 و 19 میلادی مورد آزمایش قرار گرفت و 200 شاخص پروتئینی شناسایی شد که در هر شخص با دیگری متفاوت هستند. سپس اطلاعات حاصل از این تحقیقات با اطلاعات به دست آمده از آزمایش DNA مقایسه شد. این اطلاعات در 98.3 درصد از موارد، یکسان بودند. انجام آزمایش پروتئین های مو کمتر از سه روز به طول می انجامد و هزینه آن تقریبا با آزمایش DNA یکسان است. با وجود این که گروه نمونه این آزمایش نسبتا کوچک است و برای انجام آزمایش پروتئین، دسترسی به مقدار زیادی از موی شخص لازم است، محققان معتقدند نتایج این آزمایش علم تشخیص هویت را متحول خواهد کرد.

منبع: aftabir


امید جدید برای بازگشت بیماران از کما به زندگی/ استفاده از امواج فراصوت
مزه ششم چطور است؟/شواهد جدیدی که دانشمندان به دست آوردند
مهر نوشت: دانشمندان شواهدی دال بر توانایی انسان در احساس مزه ششم کشف کرده اند. یافته جدید دانشمندان گویای آن است که انسان می تواند ششمین مزه را که با غذاهای غنی از کربوهیدرات در ارتباط است احساس کند. انسان به طور کلی توانایی احساس ۵ مزه شور، شیرین، تلخ، ترش و ملس را دارد و حالا با کشف این مزه، نه تنها فهرست موجود کامل تر می شود بلکه حالا دانشمندان توضیحی مناسب برای علاقه ذاتی انسان به غذاهای حاوی نشاسته پیدا کرده اند. جویون لیم از دانشگاه ارگان که بار اصلی این پروژه بر دوش وی بوده می گوید: فکر می کنم با این کشف جدید بتوانیم درباره علاقه افراد به کربوهیدرات های پیچیده صحبت کنیم. این محقق ادامه می دهد: احساس شیرینی با خوردن اندکی از مواد غذایی شیرین به راحتی صورت می گیرد. اما اگر در برابرتان شکلات و نان قرار دهند احتمالا مقدار کمی شکلات خورده و در عوض حجم بیشتری از نان را مصرف می کنید. محققان در این بررسی از ۲۲ داوطلب استفاده کردند. آنها محلولهای مختلفی که حاوی سطوح متنوعی از کربوهیدارت ها بود را در اختیار این افراد قرار دادند. در ادامه از داوطلبان خواسته شد ضمن مزه کردن این محلولها، آنها را مورد ارزیابی قرار دهند. در نهایت مشخص شد داوطلبان متوجه مزه جدید نشاسته ای شده اند. آسیایی ها می گویند که شبیه مزه برنج است حال آنکه ساکنان منطقه قفقاز آن را شبیه مزه برنج یا پاستا عنوان می کنند. حتی برخی می گویند که مزه آن شبیه زمانی است که آرد می خوریم. در مرحله بعدی از داوطلبان خواسته شد همراه با این مواد، ترکیب مخصوصی را هم مصرف کنند که دریافت کننده زبانی را که مسؤل درک شیرینی هستند از کار می اندازد. با این حال باز هم آنها از درک مزه جدید نشاسته مانندی خبر دادند تا بدین ترتیب دانشمندان را از کشف جدیدشان مطمئن کرده باشند.

منبع: aftabir


امید جدید برای بازگشت بیماران از کما به زندگی/ استفاده از امواج فراصوت
امید جدید برای بازگشت بیماران از کما به زندگی/ استفاده از امواج فراصوت
ایسنا نوشت :پزشکان در دانشگاه کالیفرنیا(UCLA)، لس‌آنجلس در حال آزمایش یک درمان جدید هستند و با موفقیت توانستند با استفاده از امواج فراصوت یک بیمار 25 ساله را از حالت کما خارج کنند. این پزشکان موفق شدند تا با تحریک صوتی سلول‌های عصبی بیمار در تالاموس مغز، وی را از حالت نباتی خارج کرده و به زندگی طبیعی برگردانند. قبل از اینکه پزشکان از روش مذکور برای احیای این بیمار استفاده کنند، وی از سطح هوشیاری بسیار پایین و درک پایین گفتار اطرافیان برخوردار بود اما تنها 3 روز پس از این درمان، وی از هوشیاری کامل برخوردار شده و به مکالمات واکنش نشان می‌دهد. او همچنین با تکان داد سر و حالت‌های مختلف بدن به این مکالمات پاسخ می‌دهد. با وجود بهبودی حاصل شده برای این جوان باز هم پزشکان هنوز به طور قطعی در مورد این شیوه مطمئن نیستند و احتمال می‌دهند که این درمان به صورت اتفاقی حاصل شده باشد. اما به طور کلی به دلیل بهبودی چشمگیر و قابل توجه این جوان، آنها قصد دارند تا با انجام پژوهش های بیشتر در مورد قطعیت این روش به اطمینان برسند. در صورت اثبات کارآیی این روش، دانشمندان قصد دارند تا دستگاه قابل حملی را بسازند که به واسطه آن بتوان بیمارانی که هوشیاری نسبی داشته یا در حالت نباتی به سر می برند را به زندگی طبیعی بازگردانند.


خوراکی مفید جهت دردهای استخوانی
خوراکی مفید جهت دردهای استخوانی
محمد عبدالهی پژوهشگر طب گیاهی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: مصرف عرقیجاتی همچون گل ختمی، اسطوخودوس و بادرنجبویه( از هرعرق یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب حل ومصرف آن بعد از 2 ساعت هر وعده غذایی) از بروز دردهای استخوانی جلوگیری می کند. این پژوهشگر در ادامه افزود: برای کاهش بیماری آرتروز می توان از روش ماساژ درمانی نیز استفاده کرد. برای این کار در روز یک نوبت پماد ترکیب شده با گیاهان دارویی را یک مقدار بر ناحیه درد بمالید و سپس به مدت 10 دقیقه به صورت ملایم ماساژ دهید. وی در خصوص روش غذا درمانی بیان کرد: غذاهایی همچون شیر تازه(یک لیوان)، آب زعفران (دو قاشق غذاخوری) و عسل، پودر سنجد، پودر سه مغز، مالت و بارهنگ (هرکدام یک قاشق مربا خوری) را با هم مخلوط کرده و مدام مصرف کنید. قرص روغن ماهی و کلم نیز مواد غذایی مناسبی برای جلوگیری از پوکی و سائیدگی استخوان ها هستند. پژوهشگر طب گیاهی تاکید کرد: به دلیل مضر بودن کلم برای بیماران تیروئیدی، آنها باید دور این ماده غذایی را خط بکشند و افراد دارای قند خون بالا نیز از خوردن عسل در صبحانه اجتناب کنند. وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از این بیماری باید از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کرد، افزود: برای جلوگیری از بیماری آرتروز مصرف خوراکی هایی همچون ترشیجات، ماست و میوه ترش، گوشت، چای و غذاهای با طبع سرد را به حداقل برسانید. عبدالهی در پایان اظهار داشت: اضطراب و تنش های عصبی نیز تاثیر بسزایی در ایجاد بیماری های استخوانی همچون سائیدگی و نرمی استخوان دارد.

منبع: خبر فارسی


تماشای فیلم 3 بعدی بدون عینک
تماشای فیلم 3 بعدی بدون عینک
به گزارش ایسنا به نقل از تک تایمز، موسسه فناوری ماساچوست برای رفع مشکلات تماشای فیلم های سه بعدی با عینک، صفحه نمایش جدیدی را توسعه دادند که نیازی به عینک نداشته و افراد در هر جای اتاق که نشسته باشند می توانند تصاویر را سه بعدی ببینند. نمایشگرهای سه بعدی بدون عینک مدت هاست که وارد بازار شده و ایده تازه و جدیدی نیستند. این نمایشگرها در قالب محصولات متنوعی نظیر گوشی های هوشمند، بازی های مختلف و تلویزیون ارائه شده اند. اما محققان در آخرین تلاش خود برای رهایی مخاطبان از شر عینک های سه بعدی دست به ساخت صفحه نمایش سه بعدی بزرگ برای سینما زدند که نیازی به استفاده از عینک ندارد. این خبر می‌تواند برای علاقمندان به سینما و افرادی که تمایل به تماشای فیلمهای مختلف در سینما دارند خوشحال کننده باشد. این فناوری با سیستم های سه بعدی بدون عینک که در حال حاضر در بازار موجود هستند تفاوت دارد چرا که در این سیستم ها کاربران باید از یک زاویه معین به صفحه نگاه کنند تا تصاویر سه بعدی را مشاهده نمایند اما این سیستم جدید به کاربران این امکان را می‌دهد که در هر نقطه ای از سالن سینما و بدون هیچ مشکلی، فیلمها را به صورت سه بعدی تماشا کنند. محققان در موسسه فناوری ماساچوست اعلام کردند که این فناوری جدید هنوز به طور کامل برای تجاری سازی آماده نشده و امید است که در آینده ای نزدیک این امر تحقق بپذیرد.

منبع: بیتوته


دانشمندان علف را به سوخت هیدروژنی تبدیل کردند
دانشمندان علف را به سوخت هیدروژنی تبدیل کردند
تیمی از پژوهشگران دانشگاه کاردیف انگلستان و انستیتو کاتالیست کاردیف نشان دادند که امکان تولید مقادیر زیاد هیدروژن از علف سبز وجود دارد. با این دستاورد می توان امیدوار بود که در آینده، چمن های سبز منبع مهمی برای تامین انرژی ارزان، تمیز و تجدید پذیر باشد. هیدروژن از مدت‌ها پیش به عنوان جایگزین نویدبخشی برای سوخت‌های فسیلی شناخته شده چرا که از محتوای انرژی بالایی برخوردار بوده و گاز گلخانه‌ای نیز تولید نمی‌کند. البته منابع تولیدکننده این سوخت بسیار پرهزینه هستند و کربن تولید می‌کنند. از این رو دانشمندان به دنبال منابع ارزان‌تر و پاک‌تر هستند که این منابع در کف اقیانوس، درون فاضلاب و حتی درون علف‌های سبز وجود دارند. علف بوریا در همه قاره‌ها به جز قطب جنوب وجود دارد و می‌تواند منبع خوبی برای این سوخت پاک باشد. یکی از روش‌های احتمالی که دانشمندان با آن به دنبال تولید بهینه هیدروژن هستند، تمرکز بر سلولز است که ماده ارگانیک کلیدی ساختار دیواره سلول گیاهان سبز محسوب می‌شود. آنها به بررسی این امر پرداختند که چطور می‌توان سلولز را با کمک نور خورشید و یک کاتالست در فرآیندی موسوم به فتوسنتز به هیدروژن تبدیل کرد. محققان در آزمایشات خود از سه کاتالیست فلزی پالادیوم، طلا و نیکل استفاده کردند. نیکل از جذابیت بیشتری برای دانشمندان برخوردار است زیرا میزان زیادی از آن در زمین وجود داشته و همچنین ماده ارزانی است. آن‌ها در یک ظرف سه کاتالیست را با سلولز ترکیب کرده و در زیر چراغ رومیزی قرار دادند و گاز آن را هر 30 دقیقه برای مشاهده میزان هیدروژن تولید شده بررسی می‌کردند. این آزمایش سپس با استفاده از علف بوریا تکرار شد. محققان می‌گویند با این روش می‌توان مقادیر قابل توجهی هیدروژن تولید کرد. این یافته‌ها در مجله Proceedings of the Royal Society A منتشر شده است.

منبع: phys.org


ساخت نانوباتری یون لیتیم مقاوم در برابر آتش
ساخت نانوباتری یون لیتیم مقاوم در برابر آتش
به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت کوکام (Kokam) کشور کره یکی از نوآوران حوزه باتری در جهان است که اخیرا آزمایش های خود را روی باتری های یون لیتیم مجهز به فناوری نانو به پایان رسانده است؛ نتایج به دست آمده نشان می دهد که این باتری ها حتی در زمانی که به آنها شلیک می شود، دچار مشکل آتش سوزی نمی شوند. این آزمایش ها نشان می دهد که چگونه فناوری نانوباتری شرکت کوکام می تواند برای صنعت دفاعی جذاب باشد به طوری که محصولاتی ایمن و قابل اعتماد برای این صنعت ساخته شود. یافته های این شرکت نشان می دهد که نانوباتری های ساخته شده می توانند دمایی بین 40- تا 60 درجه سانتیگراد را تحمل کنند، این قابلیت برای استفاده در بخش خودروهای جنگی و زیردریایی ها مناسب است. در ساخت این باتری از سه فناوری مختلف یون لیتیم، کبال منگنز نیکل (NMC)، اکسید تیتانات لیتیم (LTO) و فسفا آهن لیتیم (LFP) استفاده شده است؛ با ترکیب این مواد در داخل یک باتری مزیت هر سه ماده در این باتری جدید جمع شده است. این نانوباتری در کنار موتورهای بنزینی و دیزلی قابل استفاده است، از سوی دیگر این باتری را می توان جایگزین این موتورها و در نهایت خودرویی بی صدا برای ماموریت های دفاعی تولید کرد. این باتری می تواند دانسیته انرژی بالایی بیش از 260 وات ساعت در هر کیلوگرم ایجاد کند؛ بنابراین در سامانه های دفاعی می توان انرژی بیشتری را در یک فضای کوچک قرار داد. خودروهای نظامی مختلف نظیر خودروهای بدون سرنشین می توانند از این فناوری استفاده کنند.

منبع: کهلیک


آنتی باکتریال ها جایگزینی مناسب برای آنتی‌بیوتیک‌ها
آنتی باکتریال ها جایگزینی مناسب برای آنتی‌بیوتیک‌ها
به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، آنتی باکتریال به ترکیباتی نسبت داده می‌شود که قادرند به ‌صورت موضعی موجب مرگ باکتری‌ها شوند یا رشد آنها را متوقف کنند بدون آنکه برای بافت‌های اطراف مشکلی ایجاد کنند. مواد آنتی باکتریال در مواردی به ‌عنوان داروهای آنتی‌بیوتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند اما مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها در فرایند درمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید به افزایش چشمگیر مقاومت باکتریایی پاسخ نداده‌اند از این‌رو نیاز به رویکردهای نوآورانه برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی احساس می‌شود. دکتر نادیا محمودی خطیر محقق دانشگاه الزهرا هدف از انجام این طرح را بررسی خواص آنتی باکتریال نانوذرات اکسید روی/آهن عنوان کرد. وی افزود: در این پژوهش نانوذرات اکسید روی/آهن با روشی ساده سنتز شده‌اند. این نانوذرات دارای کیفیت و خلوص بالایی هستند و اندازه‌ آنها تقریباً یکسان است. این موضوع سبب شده است تأثیر آنتی باکتریال این نانوذرات بیشتر نمود پیدا کند و کارایی آنها بهبود یابد. محمودی در مورد نحوه‌ تأثیر این نانوذرات بر میکروب‌ها گفت: بالا بودن نسبت سطح به حجم نانوذرات سبب می‌شود یون‌ها با سهولت بیشتری منتشر شوند. یون‌های منتشر شده دیواره و غشای سلولی میکروب‌ها را سست می‌کنند و این به معنی مرگ زودرس آنها خواهد بود. به گفته وی در این تحقیق از روش سل-ژل برای سنتز نانوذرات اکسید روی/آهن استفاده شده است. پس از سنتز نانوذرات، ابعاد و ریزساختار آنها مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت تأثیر مقادیر متفاوت داپت آهن (1، 3 و 5 درصد)روی خواص آنتی باکتریال نانوذرات اکسید روی/آهن ارزیابی شده است. بر اساس نتایج به‌ دست‌آمده، حضور اتم آهن در مقادیر کمتر از پنج درصد تأثیر خاصی بر خواص آنتی باکتریال نانوذرات نداشته است و با افزایش مقدار آهن به بالای پنج درصد خواص آنتی باکتریال نانوذرات به ‌تدریج افزایش پیدا کرده است. این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر نادیا محمودی خطیر محقق دوره‌ پسادکترای دانشگاه الزهرا (س)، دکتر ابوالقاسم اکبری عضو هیأت علمی دانشگاه یو ام پی مالزی، دکتر علی خرسند زاک عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اسفراین و همکاری دو محقق از مالزی است. نتایج این پژوهش در نشریه‌Journal of Sol-Gel Science and Technology منتشر شده است.

منبع: IRNA


غذاهای متعددی وجود دارد که می‌تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر سموم تقویت کند.
غذاهای متعددی وجود دارد که می‌تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر سموم تقویت کند.
بدن ما به صورت روزانه در معرض آلاینده‌های مختلفی است. زمانی که در ترافیک هستیم، هوای آلوده‌ای نفس می‌کشیم. زمانی که از غذاهای دریایی استفاده می‌کنیم ممکن است در معرض جیوه موجود در آن باشیم. زمانی که آب می‌نوشیم ممکن است در مورد آلاینده‌های سربی موجود در آن نگران باشیم. غذاهای متعددی وجود دارد که می‌تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر این سموم تقویت کند.
روغن زیتون : مطالعات انجام شده تاثیر روغن ماهی و کپسول‌های روغن زیتون را در برابر آلاینده‌های موجود بررسی کرده‌اند. یافته‌ها نشان می‌دهد روغن زیتون تاثیر بهتر و بیشتری دارد. نفس کشیدن در هوای آلوده باعث ایجاد فشار بر روی بدن می‌شود و می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. همین امر منجر به ایجاد سکته یا حملات قلبی خواهد شد. بعد از مصرف مکمل‌های حاوی روغن زیتون، افراد شرکت کننده در مطالعه تنفس راحت‌تر و بهتری داشتند.
دانه آفتابگردان : محققان دانشگاه لندن بر این باورند که ویتامینE می‌تواند عملکرد ریه‌ها را بهبود ببخشد و آسیب ناشی از ذرات معلق در هوا را کاهش دهد. دانه آفتابگردان یکی از موادی است که ویتامین E بسیار بالایی دارد. شما می‌توانید این مواد را به سالاد خود اضافه کنید.
چای سبز : تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف چای سبز می‌تواند تسکین و آرامشی در برابر آلرژن‌های موجود در هوا و برخی از مواد شیمیایی سمی ایجاد کند. دانشمندان معتقدند که آنتی اکسیدان اصلی چای سبز یعنی EGCG ممکن است هیستامین و ایمونوگلوبولین E ترکیبات مسئول تحریک واکنش را مسدود کند.
شیر : بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم می‌تواند جلوی جذب سرب در بدن را بگیرد. بنابراین مصرف لبنیات را فراموش نکنید.
جوانه کلم بروکلی : مطالعه‌ای که در چین انجام شده نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های ساخته شده از جوانه کلم بروکلی ممکن است خطرات مرتبط با سلامتی در مورد آلاینده‌های هوا را کاهش دهد.بر اساس این مطالعه، جوانه کلم بروکلی دارای گلوکورافانین بالایی است. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است و می‌تواند در دفع سموم از بدن مفید باشد. محققان معتقدند باید مطالعات بیشتری در مورد تاثیر آب جوانه کلم بروکلی انجام شود.

منبع: aftabir


باکتری‌ها می‌توانند ببینند
باکتری‌ها می‌توانند ببینند!
به گزارش ایسنا و به نقل از مجله نچرال هیستوری، باکتری‌ها از حرکت و جنبش خود بهترین بهره را می‌برند. آنها به سوی شرایط محیطی ایده‌آل و منابع غذایی حرکت می‌کنند و خود را از آسیب‌ها دور نگه می‌دارند. هر چند تصور می‌شود که باکتری‌ها بسیار کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند عوامل محیطی را مستقیما تشخیص دهند اما آن‌ها می‌توانند ضمن حرکت در محیط اطراف، تغییر عوامل محیطی را تشخیص دهند. در حقیقت باکتری‌ها از یک حافظه زیستی شیمیایی برخوردارند که حرکات آن‌ها را در جهات مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطالعات جدید محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان نشان می‌دهد که باکتری‌ها با ایجاد تصویری از دنیای اطرافشان به مشاهده و درک آن می‌پردازند . آن‌ها مسیرهای عصبی و مراکز پردازش اطلاعات ندارند اما می‌توانند تصویر حاصل را تفسیر کنند. مشاهده یک نوع باکتری به نام Synechocystis به محققان نشان داد که این موجود تک سلولی احتمالا قادر است ببیند. Synechocystis متعلق به یک گروه قدیمی از سیانوباکتری‌ها است که به تعداد فراوان در آب‌های آزاد زندگی می‌کنند و در زیستگاه‌های خشکی نیز به صورت بیوفیلم‌های لجن مانند یافت می‌شوند. این گونه یک باکتری فتوسنتزکننده و نسبت به نور شدید حساس است زیرا تشعشعات خورشید به اجزای فتوسنتزی آن آسیب می‌زنند. به همین دلیل Synechocystis همواره به دنبال مکان‌هایی با نور بهینه است . رفتاری که از آن به نام فتوتاکسیس یاد می‌شود. وقتی به این باکتری‌ها نور تابانده می‌شود در یک مسیر نسبتا مستقیم شروع به حرکت می‌کنند. آن‌ها همچنین حاوی گیرنده نوری هستند که گروهی از پروتئین‌ها هستند که در چشم حیوانات نیز وجود داشته و طول موج خاصی از نور را جذب می‌کنند. هرچند که فوتوتاکسیس یکی از قدیمی‌ترین مشاهدات علمی مربوط به رفتار سیانوباکتری‌هاست اما هیچ کس نمی‌دانست که این باکتری‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند. محققان با مشاهده کلنیهای Synechocystis به بررسی دقیق پدیده فوتوتاکسیس پرداختند. نتایج آن‌ها نشان داد که باکتری Synechocystis کلا شبیه به یک لنز عمل می‌کند. این باکتری درست به همان ترتیبی نور را فوکوس می‌کند که عدسی چشم‌ انسان این کار را انجام می‌دهد. هرچند ساختارهای زیستی این دو کلا متفاوت هستند. وقتی نور به این موجود تک‌سلولی می‌تابد، تصویر وارونه‌ای در سمت مخالف تشکیل شده و توسط گیرنده‌های نوری تشخیص داده می‌شود؛ این عمل نیز درست مشابه با چیزی است که در شبکیه چشم انسان اتفاق می‌افتد. بنابراین می‌توانیم بگوییم که سلول‌های Synechocystis ساده‌ترین چشم‌های جهان هستند. از آنجا که هر باکتری تقریبا نیم میلیارد بار کوچکتر از چشم انسان است دانشمندان تخمین می‌زنند که قدرت تفکیک زاویه‌ای آن‌ها تنها حدود 20 درجه یعنی تقریبا 1000 بار کمتر از قدرت تفکیک چشم انسان است. Synechocystis احتمالا نمی‌تواند تصویر شفافی از اطراف خود داشته باشد اما درک درستی از منشا نور دارد و حتی این احتمال وجود دارد که طرح کلی محو و نامشخصی از کسی که آن را تماشا می‌کند داشته باشد. تعیین این که یک سلول منفرد کروی چگونه جهت نور را تشخیص می‌دهد باعث شده سوالات بسیار زیادی در این زمینه مطرح شود. به عنوان مثال برخی سیانوباکتری‌ها میله‌ای شکل هستند. آیا این امکان وجود دارد که این باکتری‌ها نور را منکسر کرده و آن را در قطبین خود متمرکز کنند تا بهتر مسیریابی کنند؟ آیا گونه‌هایی که تشکیل کلنی می‌دهند می‌توانند نور را مثل یک فیبر نوری هدایت کرده و آن را به قسمت‌هایی از کلنی که در سایه قرار دارد بفرستند؟ دانشمندان بر این باورند که نکات جالب بسیاری در این زمینه وجود دارد که هنوز کشف نشده‌اند.

منبع: بیتوته


ذخیره اطلاعات در دی ان ای باکتری
ذخیره اطلاعات در دی ان ای باکتری
دانشمندان توانسته‌اند تا با ایجاد دست‌کاری‌های ژنتیکی بر روی باکتری‌ها اطلاعات مورد نظر خود را بر روی آن‌ها ذخیره کنند و این کار را بدون آسیب رساندن به بافت زنده این موجودات به انجام برسانند. به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی Gizmodo ، شاید بیست سال پیش تصور داشتن حجم چند صد گیگابایتی داده در ابعادی کوچک‌تر از یک‌بند انگشت برای کمتر کسی ممکن بود ولی امروزه فناوری به حدی پیشرفت کرده است که این امر برای ما کاملا بدیهی به نظر می‌رسد. به‌تازگی دانشمندی به نام جف نیوالا موفق شده است تا فناوری جدیدی را ارائه کند که به کمک آن می‌توان اطلاعات را بر روی رشته‌های دی ان ای باکتری‌ها ذخیره کرد. ین روش از این نظر بسیار حائز اهمیت است که برخلاف روش‌های پیشین بدون آسیب رساندن به بافت زنده باکتری می‌توان آن را به انجام رساند. طراحان این روش معتقدند که ذخیره داده‌ها بر روی بافت‌های زنده می‌تواند مزایای خارق‌العاده‌ای را به همراه داشته باشد زیرا چنین ساختارهایی می‌توانند به درمان هوشمند بیماری‌ها دست بزنند. البته حجم داده قابل ذخیره در شرایط فعلی به‌هیچ‌عنوان به‌اندازه‌ای نیست که بتوان از آن در سطح کاربردی بهره گرفت ولی این روش را می‌توان یک راهکار برای آینده انباره‌های اطلاعاتی به‌حساب آورد.

منبع: ایتنا


روبات کتابدار ساخته شد
روبات کتابدار ساخته شد
محققان سنگاپوری روباتی را ساخته‌اند که همچون یک کتابدار در کتابخانه فعالیت می‌کند. این روبات کتابدار AuRoSS نام دارد و می‌تواند به صورت هوشمند در شب فعالیت خود را در کتابخانه آغاز کند. در واقع این فناوری روباتیک با اسکن کردن عطف کتاب‌ها و قفسه شروع به جمع آوری اطلاعات می‌کند و با ارسال آنها به سامانه‌ای خاص در کتابخانه، کتابدار را از نبود بعضی از کتاب‌ها و همچنین قرار گرفتن کتب در محل غیرمرتبط کتابخانه مطلع می‌کند. این روبات اطلاعات مرتبط با کتاب‌ها را به‌وسیله تراشه‌ای به نام «تشخیص فرکانس رادیویی» که روی کتاب‌ها قرار گرفته، جمع‌آوری می‌کند. روبات کتابدار با داشتن لیزر و حسگرهای فرا آوایی، می‌تواند عمل اسکن را با دقت بالا در میان قفسه‌های کتابخانه انجام دهد. با به‌کارگیری این روبات می‌توان نظم بیشتری در کتابخانه ایجاد کرد و با توسعه AuRoSS، می‌توان سامانه وای فای، بلوتوث و دوربین روی آن نصب کرد.

منبع: راه فردا


گنجاندن زمان بيشتري درون يك ثانيه
گنجاندن زمان بيشتري درون يك ثانيه
همه می‌دانند که زمان یک ساختار است که تنظیم و نگهداری از آن به عهده شبکه‌ای بین‌المللی و بسیار دقیق از ۵۰۰ ساعت اتمی قرار دارد. براساس گزارش CNN، اما اكنون دانشمندان نشان داده‌اند با استفاده از نسل جديدي از ساعت‌ها كه به ساعت‌هاي نوري شهرت دارند، مي‌توان دقت نگه‌داشتن زمان را افزايش داد. دانشمندان قصد دارند با استفاده از اين سيستم جديد ثانيه را بازتعريف كنند، و اين به آن معني است كه زمان بيشتري درون يك ثانيه گنجانده خواهد‌شد. ساعت نوري مورد نظر به اندازه‌اي دقيق است كه اگر از آغاز جهان هستي وجود مي‌داشت تا به امروز تنها دو دقيقه عقب مانده ‌بود. حفظ زمان جهاني از اهميت زيادي برخوردار است زيرا يك ثانيه، براساس تعريفي كه سامانه متريك جهاني يا SI ارائه داده، واحدي است كه سيستم‌هاي GPS، شبكه‌هاي برق و شبكه‌هاي مالي به آن متكي هستند. از اين رو است كه براي حفظ زمان از ساعت‌هاي اتمي استفاده مي‌شود كه ارتعاشات اتم سزيوم كه مانند يك پاندول حركت مي‌كند را محاسبه مي‌كند و از سال 1967 تا به امروز يك ثانيه بر اساس معيار SI برابر 9192631770 دور از اين ارتعاشات بوده‌است. با اين‌همه حتي بهترين ساعت‌هاي اتمي نيز ممكن است در هر ماه به اندازه يك نانو ثانيه دچار خطا شوند. اما در سويي ديگر، ساعت‌هاي نوري از دقت بالاتري برخوردارند. عملكرد اين ساعت‌ها مشابه ساعت‌هاي اتمي است اما اين ساعت‌ها نوسانات اتم‌ها يا يون‌هايي را اندازه مي‌گيرند كه در فركانسي درحدود 100 هزار برابر بالاتر از فركانس امواج ريزموج در ارتعاشند، اين يعني سرعت و دقت بالاتر. اين دقت بالا از عوارضي نيز برخوردار است، پيچيدگي را افزايش داده و از اين رو احتمال از كار افتادگي آنها افزايش پيدا مي‌كند. اين به آن معني است كه ممكن است اين ساعت‌ها نتوانند براي دو روز زمان را نشان دهند. از اين رو ساعت‌هاي نوري هرگز به عنوان گزينه‌اي كاربردي براي حفظ زمان مطرح نبوده‌اند. اما دانشمندان موسسه اوزان و مقادير ملي در آلمان سيستمي جديد را تشريح كرده‌اند كه مي‌توان به واسطه آن از ساعت‌هاي نوري بهره برد. براي جبران دوره از كار افتادگي ساعت‌هاي نوري امروزي، محققان قطعه‌اي از ساعت‌هاي اتمي موجود در بازار به نام ميزر را با يك ساعت شبكه نوري استرونتيوم تركيب كردند. ميزر مي‌تواند زمان از دست‌رفته در زمان از كار افتادگي ساعت‌هاي نوري را جبران كند. دانشمندان اين سيستم تركيبي ساعت را براي 25 روز فعال نگه داشتند و دريافتند خطاي زماني در اين سيستم طي اين مدت كمتر از 0.20 نانوثانيه بوده‌است. به بياني ديگر اگر اين سيستم از آغاز جهان هستي روشن مي‌شد تا به امروز و طي 14 ميليارد سال تنها 100 ثانيه عقب مانده‌بود، اين يعني دقتي 100 برابر بهتر از يك ساعت اتمي. اين دستاورد به آن معني است كه مي‌توان زمان بيشتري را درون يك ثانيه گنجاند كه شايد در فعاليت‌هاي روزمره به چشم نيايد، ‌اما دقت در فعاليت‌هاي اقتصادي و بانكي افزايشي قابل توجه خواهد‌يافت. با اين همه محققان مي‌گويند تا زماني كه بتوان ثانيه SI را بازتعريف كرد، 10 سال ديگر در پيش است زيرا بايد تمامي انواع موجود ساعت‌هاي نوري بررسي و ارزيابي شوند و بهترين آنها براي انجام اين كار مورد استفاده قرار گيرند.

منبع: سینا


رژیم غذایی پرکلسیم از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند.
رژیم غذایی پرکلسیم از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی بیمارستان شریعتی، دکتر اکرم پورشمس در توضیح عوامل سرطان‌زا، پختن گوشت در دمای بالا، مصرف چای داغ، کبابی کردن، سرخ کردن‌ها، مصرف نمک و انواع ترشی را نام برد و افزود:مردم باید از روش‌ هایی مثل آب پز کردن، دم پخت کردن، بخارپز کردن استفاده کنند. وی به بررسی‌ های محققان پژوهشکده گوارش و کبد اشاره کرد و گفت: در بررسی ها نشان داده شده است که مصرف تریاک و مواد مخدر با بروز سرطان ارتباط مستقیم دارد. وی سیب‌زمینی سرخ‌شده، انواع شیرینی از جمله کیک، بیسکویت،کوکی، دونات ها، نوشیدنی ‌های شیرین، گوشت‌های کبابی شده و انواع سوسیس و کالباس را اصلی‌ترین مواد غذایی سرطان زا دانست و از میوه‌ها، سبزی‌ها، زردچوبه و گوجه‌فرنگی به عنوان مواد غذایی اصلی پیشگیری‌کننده نام برد. وی همچنین برمصرف 4 تا 6 وعده‌غذای کم‌کالری همراه با میوه و سبزی و استفاده از بشقاب‌ های کوچک تأکید کرد. پورشمس برلزوم تغییر نگرش نادرست مردم درباره تغذیه و غذا خوردن تاکید کرد و گفت: براساس بررسی یک استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری در یک سال گذشته در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که 65 درصد افراد خوردن را تفریح و سرگرمی می‌دانند. وی با تأکید بر این‌که رضایتمندی با تفریح و سرگرمی فرق دارد، گفت: باید نگاهمان را به غذا خوردن عوض کنیم.

منبع: IRNA


ساخت کاغذ هوشمند با قابلیت اتصال به دنیای دیجیتال
ساخت کاغذ هوشمند با قابلیت اتصال به دنیای دیجیتال
محققان با استفاده از برچسب ‌‌های بسیار کوچک 'بازشناسی با امواج رادیویی' RFID ، یک رابط کاربر سبک و تعاملی ساختند که به آسانی روی برگه ‌‌های کاغذ قرار می ‌‌گیرد و امکان برقراری ارتباط با دنیای دیجیتال را فراهم می ‌‌کند. کاربردهای این کاغذ هوشمند بسیار متنوع است و مجموعه وسیعی از عملکردهای روزمره، از کنترل صدای موسیقی با استفاده از یک دکمه کاغذی گرفته تا نظرسنجی بلادرنگ در کلاس درس را شامل می ‌‌شود. بازشناسی با امواج رادیویی، سامانه شناسایی بی‌سیمی است که قادر به تبادل داده‌ها به‌ وسیله برقراری اطّلاعات بین یک برچسب بسیار کوچک که به یک کالا، شئ، کارت و... متّصل شده‌، و یک بازخوان (Reader) است. این سامانه ها از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره‌گیری می‌کنند. در این نمونه کاغذ هوشمند شدت فوت را به نرم‌افزار منتقل می‌کند که به صورت همزمان نمایش گرافیکی خاص خود را دارد. کاغذ هوشمندی که با استفاده از برچسب های سامانه بازشناسی با امواج رادیویی ساخته شده است و PaperID نام دارد، از برچسب ‌‌های ارزان قیمت RFID بهره می ‌‌برد. هر یک از این برچسب ‌‌ها دارای یک شناسه منحصر به فرد هستند و نیازی به باتری ندارند و با استفاده از یک دستگاه ساده می ‌‌توان آن ‌‌ها را بازخوانی کرد. دستگاه بازخوانی اطلاعات مجهز به یک آنتن است که شناسه هر برچسب را از طریق امواج رادیویی دریافت می ‌‌کند. هنگامی که کاربر روی کاغذ می ‌‌نویسد یا دست خود را در مقابل آن حرکت می ‌‌دهد و یا آن را لمس می ‌‌کند، ‌‌ سیگنال بین برچسب ‌‌های موجود در کاغذ و آنتن قطع می ‌‌شود. محققان با استفاده از الگوریتم خاصی می ‌‌توانند نوع حرکت را تشخیص دهند و بدین ترتیب قطع سیگنال را به عنوان دستورالعمل ویژه ‌‌ای طبقه ‌‌بندی کنند. برای مثال ممکن است کشیدن دست روی برچسب موجود در یک کتاب منجر به پخش صدای خاصی شود. این فناوری امکان تشخیص سرعت اشیای در حال حرکت را نیز دارد. همچنین می ‌‌توان به جای کاغذ، از حامل ‌‌های دیگری برای دریافت دستورالعمل ‌‌های حرکتی بهره گرفت. در واقع محققان به دلیل سادگی، قیمت ارزان، انعطاف پذیری و قابلیت بازیافت کاغذ، از آن به عنوان حاملی برای ساخت این رابط حرکتی استفاده کردند. نکته قابل توجه این است که فناوری PaperID راهکار جدید را برای برقراری ارتباط بین دنیای واقعی و دنیای مجازی از طریق رابط ‌‌های حرکتی فراهم می ‌‌کند.

منبع: بیتوته


وقتی رایانه به چشم تزریق می شود
وقتی رایانه به چشم تزریق می شود
شرکت گوگل بعد از ثبت لنزهای هوشمند خود که به منظور کمک به بینایی افراد در داخل چشم تعبیه می شود این بار می خواهد بر روی پروژه جدید خود با عنوان «رایانه چشمی» کار کند. به گفته مسئولین شرکت گوگل این ریز تراشه در داخل چشم تزریق می شود و انرژی خود را به وسیله کپسولی که در اندازه نانو در آن قرار گرفته با ارتباط برقرار کردن با گجت های هوشمند تامین می کند. در این رایانه چشمی فناوری ارسال سیگنال «جی پی اس»، «ال تی ایی» یا همان نسل چهارم ارتباطات برای ارسال سریع داده ها و «ان اف سی»، فناوری موجود در کیف های الکترونیکی برای برقراری ارتباط با شبکه بانکی وجود دارد که تمامی آنها از داخل بدن صورت می گیرند. شرکت گوگل اطلاعات بیشتری را در این مورد منتشر نکرده است.

منبع: انتخاب


ساخت ماسک جدید ویژه آتش نشان ها
ساخت ماسک جدید ویژه آتش نشان ها
یک شرکت آمریکایی ماسک ویژه ای را برای آتش نشان ها تولید کرده که داخل آن صفحه نمایشگر برای نشان دادن محیط خارج تعبیه شده است. یک شرکت آمریکایی ماسک های آتش نشانی را با نام Scott Sigh تولید کرده است که با بهره بردن از یک صفحه نمایش در داخل آن می توان اتفاقاتی را که در فضای حریق رخ می دهد اما به دلیل دود زیاد محیط قابل رویت نیست را مشاهده کرد. وضوح تصاویر در این صفحه نمایشگر ۱۲۰*۱۵۰ و با قابلیت ۹ فریم بر ثانیه است. صفحه نمایشگر داخل این ماسک ها دارای لنزهای نامحدود خود مات کن به منظور از بین بردن دود زیاد محیط برای ضبط فیلم ویدیویی حرارتی است همچنین داخل این ماسک سیستم و تنظیم درجه حرارت وجود دارد. این ماسک ویژه با باتری کار می کند و با یک بار شارژ کامل می توان ۴ ساعت از آن استفاده کرد.

منبع: بیتوته


گردو بخورید به ۸ دلیل شگفت‌انگیز
گردو بخورید به ۸ دلیل شگفت‌انگیز
گردو یک آجیل منحصر به فرد است و بالاترین میزان اسید آلفالینولنیک که امگا 3 ضروری گیاهی است را دارد. همچنین گردو به عنوان بهترین منبع گیاهی حاوی امگا 1 شناخته شده است و شواهد نشان می‌دهد که مصرف آن به نفع سلامت قلب و مغز و از بین برنده التهاب در بدن است. در اینجا دلایل دیگری هم برای انتخاب گردو و مصرف منظم آن وجود دارد: گردو علاوه بر اسیدهای چرب ضروری امگا 3، حاوی پروتئین، و فیبر فراوان نیز هست و در افزایش احساس سیری نقش مهمی دارد. همچنین منبع خوبی از منیزیوم و فسفر است و مصرف منظم آن عملکرد ماهیچه و توده استخوان را بهتر می‌کند.
تقویت کننده حافظه: مطالعات نشان می‌دهد که مصرف گردو نقش مهمی در سلامت مغز و بهبود حافظه دارد و قادر به عقب انداختن سن ابتلا به زوال شناختی و آلزایمر می‌شود.
بهبود استحکام استخوان‌ها: در حالی که غذاهای غنی از کلسیم برای بهبود سلامت استخوان‌ها ضروری است، مطالعات نشان می‌دهد اسید آلفالینولنیک موجود در گردو نیز مزایای تقویت استخوان دارد. همچنین امگا3 موجود درگردو باعث کاهش از دست دادن تراکم استخوانی می‌شود.
کاهنده وزن: مصرف گردو می ‌تواند همیار خوبی برای رسیدن به خوش اندامی باشد. به خاطر این که اگر قبل از غذا یک مشت گردو (30 گرم) میل کنید بدون شک اشتهایی برای پرخوری و به خصوص صرف دسرهای خامه ‌ای و غیره نخواهید داشت. گردو سرشار از فیبر است برای همین سیری طولانی مدتی ایجاد می‌‌کند.
برطرف شدن یبوست: فیبرهای غذایی تاثیر بسیار خوبی روی عملکرد روده ‌ها می ‌گذارد. در واقع باعث می ‌شوند روده‌ها کار دفع را راحت‌تر انجام دهند.
بهبود سلامت قلب: این ماده‌ غذایی با ارزش سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است و برای همین به عملکرد خوب قلب کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این درصد اسیدهای چرب اشباع شده یا همان چربی‌های مضر گردو بسیار کم است و در عین حال حاوی میزان زیادی منیزیم است. منیزیم تنظیم کننده‌ی ضربان قلب است و از رگ‌های خونی محافظت می‌کند.
حفظ طراوت پوست: گردو حاوی آنتی ‌اکسیدان‌‌هایی است که پوست را جوان نگه می‌دارند. باید بدانید که مصرف 25 گرم گردوی تازه حدود 15 درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین E را تامین می‌کند. این ویتامین، ویتامین جوانی است. یعنی چین و چروک را از پوست دور می‌کند. علاوه بر این گردو حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی است که اثرات منفی رادیکال‌ های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که به سلول‌های پوست آسیب می‌ رسانند و باعث پیری آن‌‌ها می‌‌شوند.


اختراع ربات ماهیگیری در آمریکا
اختراع ربات ماهیگیری در آمریکا
اختراع ربات ماهیگیری در آمریکا توسط مخترعان یکی از بهترین اختراعات عرصه دریایی محسوب می شود. از قابلیت های این ربات این است که باتری آن از انتها قابل تعویض است. یک مخترع، هواپیمای بدون سرنشینی ساخته است که می توان از آن در صنعت ماهی گیری هم استفاده کرد. دانیل ماریون یکی از مخترعان ایالت سان دیگو، هواپیمای بدون سرنشینی ساخته است که می تواند در صنعت ماهی گیری مورد استفاده قرار گیرد. بنا بر این گزارش، قبلا نیز دو مدل ربات ماهی گیر به نام flaoting fish finders و waterproof quadcopters ساخته شده بود که هر کدام مسئول یک بخش از فرایند ماهی گیری بود. این مخترع با ترکیب این دو ربات با یکدیگر یک نمونه هواپیمای بدون سرنشین Aguadrone ساخته است که میتواند مکانی که ماهی ها در آن قرار دارند را شناسایی کرده و قلاب ماهی گیری را به آن نقطه هدایت نمایید. از قابلیت های این ربات این است که باتری آن از انتها قابل تعویض است، سونار پد ماهی یاب دارد، دارای رادار خط پرواز است که به وسیله آن می تواند مسیر خود را پیدا نماید و همچنین دارای دوربینی است که به وسیله آن از مکانی که ماهی ها در آن قرار دارند فیلم برداری و عکس برداری می نماید.

منبع: آکا ایران


نخستین روبات توزیع پیتزا
نخستین روبات توزیع پیتزا
نخستین روبات توزیع غذا می‌تواند تا شعاع 20کیلومتری وظیفه خودش را انجام دهد. این روبات که DRU نام دارد به وسیله نقشه گوگل محل تحویل پیتزا را با دقت سانتی‌متری پیدا می‌کند. زمانی که روبات به محل موردنظر می‌رسد به گوشی‌هوشمند مشتری پیغام می‌دهد تا برای گرفتن پیتزا بیرون بیاید.

منبع: خط برتر

Back to Top